Marcin Wyrostek & Orkiestra AUKSO w Szczawnicy

Fot. Janusz Wojtarowicz 2015.08.08 10:27 / news / czytano 3410 / opinie 0

Akordeonista Marcin Wyrostek, zwycięzca drugiej edycji programu Mam Talent, zagrał w szczawnickim Dworku Gościnnym w akompaniamencie orkiestry kameralnego AUKSO dyrygowanej przez Marka Mosia.

W programie tegorocznej edycji Letniej Filharmonii AUKSO znalazły się kompozycje Mozarta, Galliana, Siemionowa i tegorocznego gościa festiwalu - kompozytora Mikołaja Góreckiego. 

Pierwszy, inauguracyjny koncert Letniej Filharmonii poprzedzony został spotkaniem z Mikołajem Góreckim, polskim kompozytorem,  synem Henryka Mikołaja Góreckiego. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku sześciu lat. Najpierw ćwiczył się w grze na skrzypcach, następnie w klasie fortepianu, by w latach edukacji w szkole średniej odkryć kompozycję. Podczas spotkania, które prowadził Marek Moś dyrygent, dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, Górecki opowiadał o początkach swojej twórczości, mówił o muzyce współczesnej i swoim życiu w Teksasie.

Otwarcia pierwszego festiwalowego koncertu dokonała Agnieszka Pietruszka dyrektor Dworku Gościnnego w Szczawnicy oraz Piotr Gąsienica dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury - główny organizator festiwalu. Z rąk Grzegorza Niezgody burmistrza Szczawnicy podziękowania i kwiaty otrzymała Justyna Rekść-Raubo dyrektor festiwalu. - Bardzo dziękuję za gościnę w progach Dworku Gościnnego, firmie Thermaleo, dziękuję oczywiście głównemu organizatorowi Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Szczawnicy i dziękuję szczególnej również osobie dla festiwalu prezesowi Zespołu Elektrowni Wodnej  w Niedzicy - Grzegorzowi Podlewskiemu - mówiła dyrektor. Przywitała ona również obecnego na koncercie kompozytora Mikołaja Góreckiego i Jerzego Maślankę artystę lutnika towarzyszącego tegorocznej edycji.

Podczas wieczornego koncertu usłyszeć można było m.in. trzyczęściowe Divertimento F-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Divertimento Mikołaja Góreckiego, współczesne, skomponowane w 2009 roku. Nie zabrakło Opale Concerto Richarda Galliano oraz  pełnej archetypicznej energii Suity bułgarskiej Vladimira Siemionowa. 

Koncert podzielony został na dwie części, podczas rozpoczęcia drugiej zgromadzona publiczność podziękowała brawami kompozytorowi Góreckiemu, a po zakończeniu artyści spotkali się foyer Dworku Gościnnego z sympatykami. Można było zakupić płyty bohaterów piątkowego wieczoru.

W koncercie udział wzięli m.in. Bogusław Waksmundzki Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, Tomasz Ciesielka sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica, Stanisław Wikar sponsor imprez organizowanych przez Szczawnicę w ramach Lata Pienińskiego.

XVI LETNIA FILHARMONIA aukso to coroczny festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, odbywający się od kilkunastu już lat na Suwalszczyźnie, a od roku także na południu Polski - w Pieninach. Jego atutami są: wysoki poziom artystyczny związany z rozwojem orkiestry AUKSO pod dyr. Marka Mosia (dyrektora artystycznego festiwalu), udział renomowanych solistów oraz programy z pogranicza klasycznej i rozrywkowej. Głównym rysem XVI edycji będzie obecność wszechstronnego muzyka – akordeonisty Marcina Wyrostka, który wystąpi w dwóch różnych odsłonach repertuarowych. W roku 2015 festiwal odbędzie się na terenie Szczawnicy i Niedzicy mając szansę umocnić swoją pozycję w kalendarzu kulturalnym Polski południowej poprzez nową strukturę organizacyjną i wiodącą rolę instytucji samorządowej – Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, jako głównej siły organizującej.
Autor: mw
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij