Kluszkowce: Instrumenty pasterskie z nowym życiem

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.07.25 23:00 / news / czytano 1297 / opinie 0

W minioną niedzielę w Kluszkowcach podsumowano projekt, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem samych muzykantów jak i osób i instytucji śledzących efekty projektu budowy instrumentów pasterskich i nauki gry na tych instrumentach.

Najważniejszym celem jaki przyświecał pomysłodawcom i organizatorom warsztatów było przywrócenie rangi instrumentom, które zostały zapomniane i na których nikt z członków lokalnych kapeli nie umiałby zagrać. Po 10 miesiącach spotkań grupa 15 muzykantów (10 z kapel działających na terenie gminy Czorsztyn i 5 z terenu gminy Spissky Hrhov) mogła pochwalić się wykonaniem piszczałki pasterskiej, trombity, rogu pasterskiego, piszczałki wielkopostnej i dud podhalańskich. Promocja gry i prezentacja instrumentów nastąpiła podczas niedzielnego Dnia Kluszkowiec. Wtedy także na scenie amfiteatru obok szkoły w Kluszkowcach lokalne zespoły i kapele zaprezentowały żywą kulturę regionu Pienin, Gorców, Podhala i słowackiego Spisza. Dzień Kluszkowiec połączony został z I Świętem Instrumentów Pasterskich.
 
Atrakcji było mnóstwo. Od koncertu finałowego trwających w ostatnich dniach na terenie gminy Czorsztyn warsztatów gitarowych, przez występy zespołów regionalnych z Kluszkowiec, Maniów, Sromowiec Wyżnch, kapeli Białopotocanie z Pienin i dziecięcej grupy ze Słowacji Sabinik.
 
Na mieszkańców i gości czekały specjały kuchni Koła Gospodyń Wiejskich z Kluszkowiec, pyszne flisackie ciasto i atrakcje dla dzieci.
 
Projekt został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska- Słowacja 2014-2020. Projekt zrealizowany został przez Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach z siedzibą w Maniowach we wspoółpracy z SPIS-Zdruzeniepreobnovu a rozvojregionu, Spissky Hrhov.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij