Majówka w Szczawnicy

Fot. Arch MOK 2019.05.04 16:03 / news / czytano 1097 / opinie 0

Pierwszy dzień Majówki, mimo chłodu, zgromadził na placu pod kolejką sporą ilość osób pragnących skorzystać z oferty kulturalnej, którą przygotowało Miasto i Gmina Szczawnica oraz MOK. 

Na scenie wystąpił trzyosobowy, żeński zespół „Syćko gro”, w składzie: Agnieszka Janczy, Jadwiga Bielin, Barbara Kutyła, działający przy oddziale Związku Podhalan w Maniowach, kultywujący góralską tradycję śpiewu i muzyki, w towarzystwie przyjaciół – Andrzeja Budza, skrzypka prymisty, który opowiedział o pochodzeniu i zagrał na instrumentach pasterskich oraz muzykantów zespołu Biołopotocanie: Tomasza Bodziarczyka (skrzypce prym, śpiew), Pawła Piątka (skrzypce sekund, śpiew) i Artura Majerczaka (góralskie basy, śpiew). W ich wykonaniu zebrani usłyszeli melodie typowe dla regionu Pienin, Skalnego Podhala oraz nutę spiską.

W drugiej części wieczoru wystąpił zespół „Tryptyk”. Zespół wykonuje muzykę etno – folkową, czerpiącą inspiracje z melodii łuku karpackiego w autorskich opracowaniach oraz tworzy własne kompozycje.
 
Drugi dzień Majówki w Szczawnicy pokazywał piękno regionalnej kultury. Na scenie wystąpiły zespoły góralskie. „Kapela Zbójnicka”, w bogatym siedmioosobowym składzie, zaprezentowała się w repertuarze pieśni pienińskich, podhalańskich, ale też słowackich i karpackich. Następnie jak piękne są tańce i przyśpiewki górali pokazał dziecięco – młodzieżowy zespół „Szlachtowianie” ze Szlachtowej, założony i prowadzony przez sołtys wsi Szlachtowa Jolantę Salamon. Zebrana publiczność miała możliwość zobaczenia m.in. obyrtanego, polki, Ogrodnika czy najbardziej „wyczynowego” zbójnickiego, tańca wykonywanego przez samych chłopców. Zespołowi towarzyszyła kapela Jaśka Kubika z Krościenka n.D.
 
Folklor góralski może być inspiracją dla współczesnych działań muzycznych. Dowodem stał się występ uczestników warsztatów gry na instrumentach ludowych i estradowych, odbywających się w ramach projektu realizowanego przez Związek Podhalan - „ Pamiętajmy o ogrodach - zachowanie bogatego dorobku kulturowe-go Pienin”. Młodzież biorąca udział w projekcie, pracująca pod okiem dwóch instruktorów – Wiesława Majer-czaka, odpowiedzialnego za elementy ludowe oraz Łukasza „Kudłatego” Różyckiego, który przygotował wykonawców od strony wokalnej i współczesnej, zaśpiewała piosenki z tekstem nieżyjącego ludowego poety szczawnickiego, Michała Słowika Dzwona, oparte o tradycyjne góralskie melodie zaaranżowane nowocześnie. Utwory zabrzmiały niezwykle aktualnie i zachwyciły publiczność!

Imprezie towarzyszyła degustacja potraw regionalnych, serwowanych przez gaździny ze Związku Podhalan, przygotowanych w ramach warsztatów kulinarnych projektu „Pamiętajmy o ogrodach - zachowanie bogatego dorobku kulturowego Pienin”.
Autor: Oprac. red.
Źródło: MOK Szczawnica
Zdjęcia: Arch MOK
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij