Nowotarski szpital zaprasza na bezpłatną kolonoskopię (artykuł sponsorowany)

Fot. 2018.03.08 15:35 / news / czytano 1112 / opinie 0

Rak jelita grubego należy do chorób cywilizacyjnych, podobnie jak cukrzyca, otyłość czy choroba niedokrwienna serca. Zajmuje drugie miejsce pod względem częstości występowania nowotworów złośliwych w Polsce. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, liczba zachorowań na raka jelita grubego wynosi prawie 20 tysięcy rocznie, z czego w województwie małopolskim około 1500. 

W związku z realizacją  i ogromnym zainteresowaniem Projektem: "Popularyzacja badań kolonoskopowych i podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu nowotarskiego" nr projektu RPMP.08.06.02-12-0227/16- realizowanego przez Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Dyrektor Szpitala - Marek Wierzba zaprasza wszystkich, którzy jeszcze nie zgłosili się do udziału w badaniach.

 

Wraz z rozwojem społeczeństwa można zauważyć tendencję do  zmniejszenia aktywności fizycznej, stosowania nieodpowiedniej diety (bogatej w tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso, a ubogiej w błonnik) oraz nadużywania alkoholu i palenia tytoniu. Powyższe skłonności stanowią czynniki ryzyka rozwoju raka jelita grubego, które można wyeliminować, zapobiegając zachorowaniu.     
 
Najlepszym badaniem pozwalającym na wykrycie nieprawidłowych zmian w jelicie grubym jest kolonoskopia. Rozwój raka jelita grubego jest procesem powolnym i trwa około 10 lat. W związku z powyższym, wykonanie profilaktycznego badania kolonoskopowego w odpowiednim przedziale wiekowym, pozwala na wczesne wykrycie polipów oraz ich usunięcie, co skutecznie zapobiega rozwojowi raka.
 
Zaleca się, aby wykonać profilaktyczne badanie kolonoskopowe u osób bez objawów sugerujących nowotwór jelita grubego (krwawienie z przewodu pokarmowego, zmiana dobowego rytmu wypróżnień, utrata masy ciała lub anemia bez ustalonej przyczyny): 
  • w wieku 50-65 lat, 
  • w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego,
  • w wieku 25-49 lat, z rodzin u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością.
 
Dzięki podjęciu decyzji o poddaniu się profilaktycznej kolonoskopii, istnieje duża szansa na uniknięcie zachorowania na raka jelita grubego.
 
Jak mówi dyrektor Wierzba – udział w tak ważnym projekcie jest istotny dla Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego, ale jeszcze bardziej dla mieszkańców i pacjentów z całego powiatu.
 
Wszelkie informacje na temat projektu można uzyskać na stronie Internetowej Szpitala i na stronie www.rakniewybiera.pl.

 

Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij