Przemarznięte i wychłodzone - dwie turystki mogą mówić o wielkim szczęściu

Fot. 2020.02.24 18:51 / news / czytano 664 / opinie 0

O wielkim szczęściu mogą mówić młode turystki, które odłączyły się w sobotę od grupy podczas wycieczki na Lubań.

W sobotę 22 lutego ratownicy GOPR Podhale zabezpieczali medyczne zawody biegowe, przebiegające m.in. przez bazę namiotową na Lubaniu.

Kiedy ratownicy pakowali się po zakończeniu biegu, podeszły do nich 2 młode dziewczynki, z pytaniem czy nie widzieli przechodzącej tędy zorganizowanej grupy.

Dzieci były przemarznięte, wychłodzone i kompletnie nieprzygotowane do górskiej wędrówki. Ratownicy zadbali o komfort termiczny i zlokalizowali miejsce w które prawdopodobnie przemieściła się grupa.

Podczas ewakuacji ze szczytu udaje się namierzyć opiekunów, dodatkowo okazuje się, że pomocy potrzebuje kolejna uczestniczka wycieczki, jest wycieńczona, jej ubranie i obuwie jest przemoczone, nie da rady sama kontynuować marszu.

Na szlaku, którym poruszali się turyści zaległa warstwa śniegu sięgającego miejscami do pasa. Ratownicy torując drogę, ewakuowali 3 dziewczynki do Kluszkowiec, reszta grupy dotarła o własnych siłach.

Apelujemy do opiekunów grup aby kontrolowali co dzieje się z osobami, którymi mamy się zajmować. Zwłaszcza w górach. Dobrym pomysłem jest także wynajęcie licencjonowanego przewodnika. Zachęcamy także, do zainstalowania aplikacji
Ratunek. Numer ratunkowy w 985.
Autor: oprac.red.
Źródło: GOPR Podhale
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij