Przewrót w Ochotnicy Dolnej - Przewodniczący Rady Gminy odwołany

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.09.14 16:15 / news / czytano 4845 / opinie 0

Jan Franczyk został odwołany ze stanowiska Przewodniczącego Rady Gminy Ochotnica Dolna. W tajnym głosowaniu udział wzięło 15 radnych. Ośmiu radnych opowiedziało się za odwołaniem, siedmiu było przeciw.

Zanim radni przystąpili do głosowania radny Tadeusz Królczyk przeczytał tekst wniosku o odwołanie Franczyka z funkcji Przewodniczącego. W tekście autorzy podkreślili, że złożenie wniosku o odwołanie nastąpiło po głębokim namyśle i po konsultacjach z mieszkańcami. W ocenie radnych Przewodniczący Franczyk nie wywiązał się m.in. ze swojej deklaracji złożonej w dniu wyboru - że będzie przewodniczącym wszystkich radnych, nie wykorzystał otrzymanej szansy i nie spełnił oczekiwań, dlatego zdaniem radnych misja Jana Franczyka w charakterze przewodniczącego rady powinna dobiec końca.

- Przed Radą stoją wielkie wyzwania i mieszkańcy oczekują zmian, musimy przyspieszyć proces podejmowania decyzji, w radzie drzemie wielki potencjał a nasz samorząd ma ostatnie 8 lat na dynamiczny rozwój przy pomocy środków unijnych - mówił Królczyk i zaznaczał, że należy dać szansę innej osobie.

Jan Franczyk komentował pomysł odwołania go za bezzasadny. W jego obronie i dotychczasowego funkcjonowania Rady stanął Stanisław Jurkowski wójt Ochotnicy Dolnej. Włodarz akcentował, że w ostatnim czasie obradom rady często towarzyszą niepotrzebne dywagacje chociaż przez ostatnie 9 miesięcy Rada działała prawidłowo.

- Składając wniosek należałoby wskazać konkretne zarzuty wobec Przewodniczącego, a ja w nim nie widzę konkretów, są frazesy, które można przylepić każdemu z nas, dlatego też proszę was o rozwagę - mówił wójt przed głosowaniem do radnych.

Tadeusz Królczyk słowa wójta skomentował następująco: - Dzisiejsze wydarzenie jest ważne w historii naszego samorządu, napisaliśmy łagodnie wniosek, bo nie chcemy wyciągać faktów z  przeszłości. 

Wniosek o odwołanie złożył klub radnych "Porozumienie Dla Rozwoju Gminy". Po wybraniu składu komisji skrutacyjnej, radni w tajnym głosowaniu zdecydowali o odwołaniu dotychczasowego Przewodniczącego, który pełnił swoją funkcję od 1. grudnia 2014 roku.

- To żenada i dziwię się tym radnym co nas zdradzili - kwitował wynik radny Stefan Nogawka. Sam były Przewodniczący również nie krył zdziwienia: - Jest mi przykro, że nasz klub tak się posypał, należy żałować. Jesteśmy "nie fair" wobec wójta i patrzę na tę sytuację z politowaniem - mówił.

Po ogłoszeniu wyników radni przystąpili do wyboru nowego Przewodniczącego. Zgłoszono dwie kandydatury - Tadeusza Królczyka oraz Leszka Wiatr. Za Tadeuszem Królczykiem zagłosowało 10 radnych. - Dziękuję za oddane na mnie glosy i mogę zadeklarować, że absolutnie jestem za tym, aby Rada była jednością. Będę starał się, by wszyscy radni harmonijnie współpracowali i mam nadzieję, że z czasem przekonam do siebie tych którzy na mnie nie głosowali. Dzisiaj nie przedstawię jak chciałbym, żeby funkcjonowała Rada. Spotkam się na pewno z wszystkimi przewodniczącymi komisji, wójtem, panią sekretarz, z pracownikami merytorycznymi urzędu, po to by rytm pracy służył lepszemu funkcjonowaniu Rady. Jestem otwarty na wszystkie wasze sugestie - powiedział nowy Przewodniczący.

Nowy Przewodniczący Rady Gminy Ochotnica Dolna na zdjęciu ostatnim.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij