Rozpoczął się Jarmark Krościeński

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.07.21 18:13 / news / czytano 1918 / opinie 0

Dwa dni potrwa jarmark w Krościenku, czyli święto twórczości pienińskiej. Dzisiaj na scenie zaprezentują się zespoły, a wokół sceny na palcu obok amfiteatru można zobaczyć i zakupić pienińską (i nie tylko) sztukę.

Jedną z najbardziej rozpoznawalną postacią Pienin jest krościenczanin Jan Kubik -  tworzy prawdziwy, tradycyjny haft pieniński. Zajmuje się tym od dziecka, kiedy to bacznie przyglądał się innym góralom i ich strojom. Jak wspomina, w regionie działało wówczas dwunastu krawców góralskich, tradycja krawiecka była więc żywa. Obecnie tylko troje twórców w okolicy zajmuje się tradycyjnym haftem. Ponadto jest artystą, gra m.in. na skrzypcach, basach, trombicie oraz znanych jedynie w Pieninach oktawkach. Jest laureatem szeregu konkursów m.in. na „Sabałowych Bajaniach” zarówno w kategorii śpiewu solowego, tańca jak i wśród instrumentalistów. 
 
W programie pierwszego dnia jarmarku znalazło się coś dla dzieci - teatr lalek Pinokio ale i występ Orkiestry Dętej z Łapsz, która powstała już w 1902 roku. Dzisiejszy wieczór zakończy występ grupy Beti & Bobass. W zagrodzie obok sceny można podejść i zobaczyć owce i kozy, które przyprowadził ze sobą specjalnie na dzisiejszą okoliczność pan Jan.
Autor: mw
Źródło: szlakrzemiosła.pl
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij