Trwa rewitalizacja zabytkowego ratusza w Krościenku

Fot. 2019.12.27 20:13 / news / czytano 666 / opinie 0

Budynek ratusza został wybudowany  w Krościenku n.D w latach 30 XIX wieku obok starego budynku postawiono nowy, parterowy, murowany ratusz. Do połowy XIX wieku w Krościenku istniało jedynie kilka murowanych domów. 

Na rynku był to jedynie kościół i nowo wybudowany ratusz. Na jego parterze znajdowały się m.in. małe cele więzienne, w których w 1849 roku, więzionych było 6 księży głoszących niepodległościowe proklamacje. W 1854 roku w ratuszu podejmowany był arcyksiążę Karol Ludwik, młodszy brat cesarza Austrii Franciszka Józefa. Wziął on udział w spływie Dunajcem z Czerwonego Klasztoru do Krościenka. W latach 1855–1867 budynek ten był również siedzibą Urzędu Powiatowego i Sądu. Ratusz był pierwszym (od 1883 roku) ubezpieczonym od ognia budynkiem w miasteczku. Dach ratusza został pokryty blachą w 1901 roku, był już wtedy budynkiem 2-kondygnacyjnym. W latach powojennych (do ok. końca XX wieku) w ratuszu funkcjonowało również kino „Sokolica”, jedyne kino w Krościenku (po jego likwidacji w Krościenku nie ma kina). Dziś budynek ratusza, – mimo że oszpecony przybudówkami – charakteryzuje się pienińskim stylem, nawiązuje do szwajcarskich akcentów architektury pensjonatów szczawnickich. 

Obecnie trwają prace przy poprawiające estetykę istniejącej części zabytkowego budynku. W zakres prac budynku administracji wchodzą elewacje zewnętrzne oraz wymiana pokrycia dachowego.Pozostałe prace dotyczą rozbudowy budynku Gminnego Centrum Kultury i Promocji, gdzie stworzone zostanie m.innymi miejsce spotkań i ważnych wydarzeń kulturalnych i społecznych dla mieszkańców.

- Zależy mi na promowaniu gminy i uczynienie jej atrakcyjnym miejscem dla turystów i funkcjonalnym dla mieszkańców. Chcemy stworzyć przestrzeń do działań kulturalnych dla różnych grup mieszkańców oraz poprawić estetykę jednego z najciekawszych i najstarszych obiektów na terenie Krościenka - mówi Jan Dyda wójt gminy.

Wszystkie działania są realizowane w ramach projektu pn.”Rewitalizacja XIX wiecznego ratusza wraz z odtworzeniem historycznych funkcji rynku w Krościenku nad Dunajcem”, który wdrażany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, (działanie 11.2 RPO WM).

Projekt pn. „Rewitalizacja XIX wiecznego ratusza wraz z odtworzeniem historycznych funkcji rynku w Krościenku nad Dunajcem” nr RPMP.11.02.00-12-0658/17 współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020".

Autor: Krystyna Kubik
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij