Szczawnica: Pienińskie Centrum Medyczne

Fot. Arch. UMiG Szczawnica 2016.01.07 12:00 / news / czytano 3323 / opinie 0

Pienińskie Centrum Medyczne to inwestycja na terenie miasta Szczawnica, która ma być realizowana przez Sanatorium Budowlani w Szczawnicy i administrowana przez spółkę powołaną przez Miasto i Gminę Szczawnica.

W dniu 05 stycznia w Urzędzie Miasta została podpisana przedwstępna umowa ustanowienia prawa odpłatnego użytkowania budynku planowanego do realizacji w najbliższym czasie na działce inwestora na ulicy Zawodzie. Stosowny dokument ze strony miasta podpisał Burmistrz Miasta Grzegorz Niezgoda oraz prawnik urzędu Pani Grażyna Filas, a ze strony inwestora Pani Maria Gonciarz oraz Wioleta Gonciarz- Jeziorek reprezentujące spółkę „Budowlani”. 

W przedmiotowym budynku znajdować się będą pomieszczenia o łącznej powierzchni 1 333 m2, w tym na parterze posadowione będą pomieszczenia przeznaczone pod prowadzenie apteki, pomieszczenia izby przyjęć i pomieszczenia zespołu wyjazdowego karetki. Na pierwszym piętrze znajdować się będą pomieszczenia laboratorium oraz pomieszczenia przeznaczone na gabinety o łącznej powierzchni 214 m2 oraz pomieszczenia komunikacji, natomiast na drugim piętrze pomieszczenia gabinetów o łącznej powierzchni 229 m2. Trzykondygnacyjny murowany budynek o łącznej powierzchni użytkowej 532 m2 ma powstać najpóźniej do 01.04.2018 r.

- Termin realizacji jest terminem umownym, a zgodnie z przekazanymi nam informacjami faktyczna realizacja ma zostać sfinalizowana jeszcze w 2016 roku. Jest to o tyle ważne dla nas jako administratora, że nowe ewentualne kontraktowanie z Narodowym Funduszem będzie na 2017 rok, i kłopotliwym dla nowej spółki byłoby gdybyśmy nie zdążyli na to kontraktowanie – Grzegorz Niezgoda – Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.

Obecnie podpisany dokument jest niezbędny dla inwestora do dodatkowego aplikowania o środki zewnętrzne. Zgodnie z zapisami umowa przyrzeczona pomiędzy spółką powołaną przez miasto tj. Pienińskie Centrum Medyczne a sanatorium Budowlani ma być zawarta do 01.05.2016 r. Na powołanie spółki, akceptację statutu jej działania oraz zawarcie umowy zgodę musi wyrazić Rada Miejska w Szczawnicy.

- W najbliższym czasie musimy przygotować kilka niezbędnych dokumentów w krótkim okresie czasu. W tym celu chciałbym również powołać swojego doradcę w tym zakresie z doświadczeniem w przeprowadzaniu tego typu procesów. Jestem już po rozmowach z jedną osobą, która swoim doświadczeniem wesprze nasze działania, będzie służyć kompleksową informacją również dla radnych Rady Miasta przed podjęciem tych trudnych decyzji, ale też rozpocznie rozmowy dotyczące funkcjonowania podmiotu tj. rozmowy z funduszem, ze specjalistami zainteresowanymi funkcjonowaniem w tym obiekcie po realizacji. Te czynności muszą być realizowane jednocześnie z budową obiektu, gdyż po przejęciu tej inwestycji mamy zobowiązania finansowe w stosunku do inwestora – Grzegorz Niezgoda – Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.

Zgodnie z porozumieniem Miasto Szczawnica przejmie obiekt ośrodka zdrowia w odpłatne użytkowanie na okres 30 lat za miesięcznym wynagrodzeniem za powierzchnię przeznaczoną pod prowadzenie apteki 60zł/m2, za powierzchnię przeznaczoną pod pomieszczenia laboratorium i pomieszczenia gabinetów 40 zł/m2, oraz za pomieszczenia zaplecza i komunikacji 15 zł/m2. Łączny miesięczny czynsz z tego tytułu wyniesie ok. 30 000 zł.  

- Z pewnością podjęcie zobowiązań finansowych na tym poziomie jest trudną decyzją biorąc pod uwagę brak informacji na tym etapie jak może wyglądać funkcjonowanie naszego ośrodka. Po wstępnym rozeznaniu wnioskujemy że część tej kwoty będzie możliwe do odzyskania, ale z pewnością w początkowym okresie działalności obiektu nie unikniemy dopłacania do tej działalności. Obiekt będzie spełniał wszelkie standardy obowiązujące dzisiaj i daje nam to pewną przewagę konkurencyjną w stosunku do innych tego typu ośrodków, ale nie możemy się wylegitymować doświadczeniem niezbędnym przy kontraktowaniu. Częściowo będą również funkcjonowały w naszym ośrodku gabinety prowadzone przez praktyki prywatne na podstawie wynajmu – Grzegorz Niezgoda – Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.

Wartość łączna inwestycji to 5 mln 500 tys. zł i środki będą pochodzić w całości od spółki Budowlani. Możliwe jest pozyskanie przez inwestora dofinansowania na poziomie 40 % na podstawie wniosku składanego do tzw. funduszy szwajcarskich. Natomiast pozyskanie dofinansowania nie ma wpływu na realizację tej inwestycji. 

- Społeczna potrzeba realizacji ośrodka zdrowia w Szczawnicy jest bezsporna. Jako samorząd nie mamy możliwości pozyskania środków zewnętrznych na budowę ośrodka zdrowia, a realizacja ze środków własnych tego obiektu trwałaby kilka lat. Zaproponowana forma współpracy z inwestorem prywatnym w tym zakresie wydaje się być jedyną realną szansą na zaistnienie Pienińskiego Centrum Medycznego. Ryzyko po naszej stronie jest znaczne i może zaistnieć taka sytuacja, że przez kilka lat ta spółka będzie dotowana z budżetu miasta ale przy odpowiednim zarządzaniu dołożymy wszelkich starań aby obiekt częściowo zarabiał na siebie – Grzegorz Niezgoda – Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.
Autor: Oprac.red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Arch. UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij