Szczawnickie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości

Fot. Arch. UMiG Szczawnica 2017.11.14 19:02 / news / czytano 1272 / opinie 0

Wzorem lat ubiegłych w dniu Święta Niepodległości odbyły się patriotyczne uroczystości upamiętniające 99 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Władz Samorządowych Miasta i Gminy Szczawnica z Przewodniczącym Rady Miejskiej – Kazimierzem Zachwieją oraz Burmistrzem – Grzegorzem Niezgodą, a także młodzież szkolna, przedstawiciele organizacji pozarządowych, lokalnych instytucji oraz pozostali mieszkańcy miasta.

Jak co roku inauguracja wydarzenia rozpoczęła się uroczystym wzniesieniem flagi na maszt, po czym pod Pomnikiem Pamięci Narodowej obok siedziby Urzędu Miasta i Gminy zgromadzeni wspólnie odśpiewali hymn państwowy. 

Przed zgromadzonymi wystąpił Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczawnicy – Kazimierz Zachwieja, który w swoim wystąpieniu podkreślił istotę znaczenia podniosłego świętowania: „Z perspektywy dziejów, możemy stwierdzić, że wolność nigdy nie była Polsce zwyczajnie dana. Całe pokolenia przed rokiem 1918 i także po nim, pracowały i walczyły o wolność, poświęcając w jej imię swoje życie. Nam historia podarowała życie w pokoju. Nie zaznaliśmy wojny, która była jeszcze udziałem naszych dziadków czy rodziców. Jednak historia uczy, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Najbliższy rok, jaki dzieli Nas od wielkiego jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości, jest okazją, by bardziej świadomie, z odpowiedzialnością i zapałem pracować dla Polski poprzez codzienne zadania, jakie stawia przed nami Zycie” – podkreślił Kazimierz Zachwieja.

Po zakończonym przemówieniu cześć poległym za Ojczyznę oddali przedstawiciele zakładów pracy, szkół i instytucji składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem Pamięci Narodowej.

Z kolei Członkowie Pienińskiego Oddziału Związku Podhalan odczytali „Apel Poległych”, po czym wspólnie z delegacją Władz Samorządowych dokonali uroczystego złożenia kwiatów na pamiątkowej płycie nieopodal pomnika.

Następnie poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta do Kościoła p. w. św. Wojciecha, gdzie proboszcz szczawnickiej parafii - ks. Tomasz Kudroń odprawił Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

O podniosły nastrój zadbała Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawnicy oraz Kapela Góralska „Jaworcanie”.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Arch. UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij