Szlakiem Tożsamości Ochotnicy

Fot. Arch. Stowarzyszenia 2018.09.30 14:49 / news / czytano 583 / opinie 0

W miniony weekend Stowarzyszenie Odkrywamy Gorce zorganizowało w przepięknym zakątku Gorców, w  Bacówce u Bucka położonej na zboczu potoku Jamne, warsztaty w ramach projektu pn. „Szlakiem Tożsamości  Ochotnicy”.

Na warsztaty z przetwarzania owczej wełny, malowania na szkle,  z przetwórstwem mleka krowiego i owczego oraz warsztaty kulinarne z przygotowania dań z baraniny – chętnych nie brakowało. Warsztaty ginących zawodów to spotkania z ludźmi, którzy te zawody jeszcze wykonują. Prezentacja poszczególnych zawodów i możliwość ich wykonania sprawiła uczestnikom wielka frajdę. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się „pucenie oscypka”. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość obcowania z tradycją uczestnicząc w codziennej pracy na bacówce i prezentacji ginącego zawodu jakim jest baca i juhas.
 
Kolejnym ginącym zawodem – prezentowanym podczas warsztatów – było  przetwarzanie wełny owczej metoda tradycyjną, które kiedyś było powszechne, a dziś jest mało popularnym i ginącym zawodem. Etapy przetwarzania wełny pokazały sposoby jej wykorzystania, od czyszczenia, aż po wyrób końcowy, którym jest codzienny ubiór górali gorczańskich. Niektórzy uczestnicy podjęli nawet próbę wykonania rękawicy z wełny.

Warsztaty z malunku na szkle ukazały sakralną część życia mieszkańców wsi, pokazując świętych, patronów szczególnych świąt ważnych dla tradycji, które znikają z codziennego życia górali. Najlepsze prace zostaną wykorzystane do wydania kalendarza. Warsztaty związane z tożsamością i historią Ochotnicy to element promocji dziedzictwa kulturowego regionu Gorców.

Operacja realizowana jest w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczności wdrażanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”.
 
Operacja pn.  Szlakiem Tożsamości Ochotnicy mająca na celu Zachowanie tożsamości Ochotnicy i regionu Gorców oraz wzmocnienie świadomości mieszkańców wsi i turystów  poprzez realizację warsztatów oraz identyfikację i opis śladów tożsamości regionalnej w wydanych materiałach do dnia złożenia wniosku o płatność końcową współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy  LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Beneficjent Stowarzyszenie „Odkrywamy Gorce”.
Zdjęcia: Arch. Stowarzyszenia
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij