Troje turystów porażonych piorunem na Sokolicy

Fot. Jakub Bańkosz 2016.05.28 18:52 / news / czytano 10982 / opinie 4

Około godziny 17.00 troje turystów, w tym jeden obcokrajowiec zostali porażeni piorunem na Sokolicy w Pieninach.

Do poszkodowanych zadysponowany został śmigłowiec Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jeden z turystów w stanie ciężkim zabrany został do szpitala w Nowym Targu. - Dwoje z trójki zostało lekko poszkodowanych, jeden z turystów w ciężkim stanie trafił do szpitala -  mówi Łukasz Giemzik kierownik sekcji operacyjnej GOPR w Krościenku n.D.
 
Aktualizacja 22:40

Tekst ze strony Podhalańskiej Grupy GOPR

 

4 osoby porażone od uderzenia piorunem w Pieninach.

Dziś ok godz. 16 ratownik dyżurny w Krościenku odebrał zgłoszenie z centrali o wypadku turystycznym na szczycie Sokolicy w Pieninach Centralnych. Po wyładowaniu atmosferycznym zostały porażone 4 osoby.


Na ratunek natychmiast wyruszyła pierwsza ekipa ratowników, zadysponowany został śmigłowiec Sokół Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz powiadomieni zostali koledzy ze Szczawnicy.

Ratownicy samochodami terenowymi oraz quadem dotarli do poszkodowanych i bezzwłocznie przystąpili do udzielania pierwszej pomocy.


W tym samym czasie na szczycie desantowali się ratownicy TOPR.


Najciężej ranny został 36 letni turysta, z urazem głowy i rozległymi poparzeniami został ewakuowany śmigłowcem TOPR, natomiast dwie pozostałe osoby z lekkimi obrażeniami ciała samochodem terenowym GOPR i następnie przekazani Państwowemu Pogotowiu Ratunkowemu. Czwarta poszkodowana opuściła miejsce zdarzenia o własnych siłach.


Zamieszczamy ku przestrodze zdjęcia koszulki osoby porażonej.


Pamiętajmy aby podczas burzy jak najszybciej opuszczać partie szczytowe, nie chować się pod pojedynczymi drzewami ani na granicy lasu oraz unikać otwartych przestrzeni. W sytuacjach ekstremalnych najlepiej usiąść na plecaku z nogami złączonymi jak najbliżej siebie, zwinąć się w "kulkę" i przeczekać.

Autor: mw
Źródło: Grupa Podhalańska GOPR
Zdjęcia: Jakub Bańkosz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

xxxx2016.05.29 07:05
wysoki to ty jesteś hyba ale z niskim rozumkiem to jest sokolica
jurek2016.05.28 22:05
Tak, i nie na Sokolicy tylko na Wysokiej
sth2016.05.28 20:05
Potwierdzam to był Sokół TOPRu
marek2016.05.28 19:05
Jak już państwo o czymś piszecie to piszcie prawdę. nie Przyleciał śmigłowiec LPRu tylko sokół TOPRu a nie trzech poszkodowanych tylko czterech. Pozdrawiam
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij