Wspólnota w Sromowcach Wyżnych ma dość dzików

Fot. Arch. Wspólnoty Gruntowej wsi Sromowce Wyżne 2014.08.03 20:50 / list do redakcji / czytano 2946 / opinie 5

Prezes Wspólnoty Gruntowej wsi Sromowce Wyżne wystosował apel do Pienińskiego Parku Narodowego o zapanowanie nad "swoimi" dzikami.

W apelu prezes Wspólnoty Gruntowej wsi Sromowce Wyżne Andrzej Bańkosz napisał, że zwierzyna a zwłaszcza dziki, które według niego należą do Pienińskiego Parku Narodowego, notorycznie niszczą uprawy sromowieckich rolników. Zarzuca dyrekcji PPN, że nie robi nic z tym problemem, a coraz to większe ilości dzików niszczą płody rolne.
 
Według Bańkosza odszkodowania, które wypłaca PPN są niewspółmierne do strat jakie ponoszą rolnicy. Podkreśla, że rolnikom nie chodzi o pieniądze z odszkodowań, ale o płody rolne, które uprawiają ekologicznie. Zarzuca władzom PPN zabraniania wprowadzania zwierząt gospodarskich oraz psów do lasów. W imieniu rolników zabrania Parkowi wypuszczać swoje dziki na uprawy Wspólnoty Gruntowej wsi Sromowce Wyżne.
 
Prezes grozi, że brak reakcji na wysłany apel ze strony dyrekcji PPN spowoduje wstąpienie na drogę sądową. - Uprawy są naszą własnością, a w demokracji własność jest rzeczą świętą i o tym musi pamiętać dyrektor PPN jak i Minister Ochrony Środowiska! - podsumowuje Bańkosz oraz dołącza do apelu fotografie zniszczonych upraw, które prezentujemy w galerii.
 
Przypomnijmy, że na terenie PPN od 2011 roku prowadzony jest odstrzał redukcyjny dzików, która rozpoczął się wraz zarządzeniem Ministra Środowiska nr 55 z dnia 14 września 2011 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie zadań ochronnych dla PPN na 2011 rok. W tymże też roku odstrzelono 39 sztuk, w tym 15 samic - loch. W zarządzeniach ustalających zadaniach ochronnych dla PPN na 2012 i 2013 rok Minister Środowiska podtrzymał odstrzał redukcyjny dzików na poziomie 50 sztuk rocznie. Wielkość redukcji ma być uzależniona od wielkości szkód oraz liczebności dzików. W sumie od 2011 roku do końca listopada 2013 roku odstrzelono 75 dzików. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. "Od 2011 roku w Pienińskim Parku Narodowym odstrzelono 75 dzików."
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. Wspólnoty Gruntowej wsi Sromowce Wyżne
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

poszkodowany II2014.08.08 22:08
ale smak mają ci co ryją i niszczą
Flisak2014.08.05 18:08
Co by nie było to będzie niesmak :(
poszkodowany2014.08.04 22:08
nie widzę związku w sprawach poruszonych przez poprzedników. PPN wypłaca odszkodowanie zgodnie z literą prawa, nie może dać inaczej jak matematyka pokazuje. Ruch trzeba zrobić!!! aby ci na etatach w parku jak na "polach" się nie panoszyli.
Góral2014.08.04 19:08
Ciekawie czy sprawa ma związek z sprawą parkingów :D ? PPN pewnie źle wydzierżawił, to będzie teraz dostawał pod plecach :D a wystarczyło dać wspólnocie pewnie?
hihi2014.08.03 21:08
Ja bym proponował zgłosić się do Ministerstwa Środowiska bo przecież PPN podpada pod nie, więc dziki zapewne również. Kto wie może są nawet na etacie.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij