Wyrecytowali poezję regionalną

Fot. Arch. szkoły 2018.12.01 12:48 / news / czytano 857 / opinie 0

W czwartek 29 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Krościenku w pięknych regionalnych strojach zmierzyli się z niełatwą poezją regionalną.

Tradycyjnie w bibliotece Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem odbył się szkolny „Konkurs Recytatorski Poezji Regionalnej”. Czterdziestu jeden recytatorów, ubranych w stroje góralskie lub na galowo sławiło naszą Małą Ojczyznę, a zwłaszcza Krościenko, recytując poezję w kategorii języka literackiego i w kategorii gwarowej. Bardzo cieszy fakt, że co roku jest tak wiele chętnych dzieci do sławienia piękna i tradycji regionalnych słowami krościeńskich poetów. Raduje zwłaszcza obecność i zapał najmłodszych dzieci z zerówki, których w tym roku było aż jedenaścioro. Dla nich i ich rodziców pierwsza większa rywalizacja na pewno była sporym przeżyciem. Troska, przygotowanie dzieci przez rodziców i wychowawczynie panią Elżbietę Burek i Martę Wójciak Chrobak przełożyły się na piękne występy i wyniki konkursu. 
 
Uczniowie, którzy zajęli czołowe miejsca w kategorii gwarowej, zakwalifikowali się do gminnych eliminacji „Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy”, które odbędą się 11 grudnia. Wszystkim uczestnikom konkursu Fundacja Dzieci Pienin podaruje drobne upominki.Dyplomy,upominki i nagrody dla zwycięzców zostaną przekazane na apelu świątecznym.
 
Jury w składzie: Krystyna Dziubek, Katarzyna Musiał, Marian Jarosz, Krystyna Walosik po trudnej naradzie przyznało następujące miejsca:
Grupa młodsza , kategoria: gwara
1 miejsce – Miłosz Majkrzak kl.0( Stanisław Czepiel „Na hali”)
2 miejsce – Adam Tokarczyk kl.1b (Stanisław Czepiel „Czorsztyn”)
3 miejsce – Karolina Arendarczyk kl.3a (Helena Wolska „Uroki Pienin”)
Wyróżnienie: Emilia Piotrowska kl.0, Maksymilian Majkrzak kl.2b

Grupa młodsza , kategoria: język literacki
1 miejsce – Oliwia Kasprzak kl.3a (Michał Bałucki „Dla chleba”)
2 miejsce – Laura Dyda kl.0 (Krystyna Aleksander „O Krościenko”
2 miejsce – Aleksandra Sysiak kl.1a (Krystyna Aleksander „Odlot ptaszyny”)
3 miejsce – Lena Plewa kl. 0 (Krystyna Aleksander „Mój Dunajcu”)
3 miejsce – Weronika Gryc kl.1a („Krystyna Aleksander „Krościenko”)
Wyróżnienie: Wojciech Dyda kl.0, Magdalena Hryc kl.0, Tomasz Udziela kl.1b

Grupa starsza , kategoria: gwara
1 miejsce – Anna Derkacz kl.6b ( Stanisław Czepiel „Pastorałka pienińska”)
2 miejsce – Zuzanna Bodziarczykkl.5a ( Stanisław Czepiel „Jesienią”)
3 miejsce- Julia Klos kl.6b ( Stanisław Czepiel „Lulanka”)
3 miejsce Karolina Liszka kl.7a (Stanisław Czepiel „Smrek”)
Wyróżnienie: Klaudia Komorek kl.8a

Grupa starsza , kategoria: język literacki
1 miejsce – Anna Chrobak kl.6b (Krystyna Aleksander „Sielanka”)
2 miejsce – Marek Siedlarczyk kl.7a (Krystyna Aleksander „Pejzaże”)
3 miejsce – Renata Gabryś kl. 6a (Krystyna Aleksander „Modlitwa”)
3 miejsce – Jagoda Staszewska kl.6a (Krystyna Aleksander „Moja Ojczyzna”)

Organizatorki bardzo dziękują pani Krystynie Dziubek i panu Marianowi Jaroszowi za pracę w jury. Pan Jarosz- emerytowany nauczyciel - od wielu lat wspiera nasz szkolny konkurs. Dzisiaj po długich, ale owocnych obradach opowiedział nam trochę o swoim ciekawym a często zadziwiającym życiu i osobliwych pasjach. Wiedziałyśmy, że na co dzień związany jest z folklorem góralskim będąc instruktorem muzyki i tańca oraz przygrywając zespołom regionalnym. Obecnie pełni funkcję Prezesa Związku Podhalan. Swoją tożsamość kształtował w Pieninach wykorzystując walory otoczenia przyrodniczego- gór i Dunajca – stąd zawód przewodnika górskiego i ratownika wodnego. Aktualnie jest Mistrzem Polski Weteranów w Kajakarstwie Górskim. Jednak jego zainteresowania nie ograniczają się tylko do Pienin. Potrafi sobie radzić z falami morskimi. Kiedyś był marynarzem. Posiada stopień jachtowego sternika morskiego; pływał jako I Oficer na jachcie „Zawisza Czarny”. Przygotowywał też jacht dla polskiej żeglarki Teresy Remiszewskiej do samotnego rejsu dookoła świata oraz jacht pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Podróżował po szerokim świecie. Zwiedził m.in. Amerykę Północną i Australię. Potrafi uszanować odmienność innych kultur, jednak najbardziej ceni sobie swoją własną , bliską sercu kulturę pienińską.

Pani Krystyna Dziubek od lat związana z folklorem (Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Pieniny) „zastępowała” swoją zmarłą tragicznie siostrę Grażynę, wieloletnią nauczycielkę naszej szkoły i współorganizatorkę konkursu.
Autor: Krystyna Walosik
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij