Zbiórka kilkunastu elektroodpadów

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.04.04 22:05 / news / czytano 2536 / opinie 4

Dzisiaj wieczorem zakończono zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, organizowana przez gminę Ochotnica Dolna wspólnie z firmą Biosystem S.A.

Zbiórka odbywała się w czterech różnych lokalizacjach na terenie gminy. Udało się  zebrać zużyty, przestarzały lub zepsuty sprzęt, odbiorniki telewizyjne w ilości około 10 sztuk, 2 chłodziarki, 1 zamrażalkę, 1 pralkę oraz trochę drobniejszego sprzętu. 

Elektrośmieci trafią do Zakładu Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego firmy Biosystem, gdzie zostaną poddane procesom odzysku, co pozwali na wtórne wykorzystanie odpadów elektrycznych i elektronicznych, jak również zmniejszenie masy odpadów kierowanych na składowiska odpadów w Polsce.

Podczas zbiórki po całej gminie jeździło kilka samochodów z ludźmi namawiającymi do oddawania im elektroodpadów. Te które były wystawione przy drodze czy ogrodzeniu, były przez nich natychmiast zabierane.

Pamiętajmy, że elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia ludzi. Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają szkodliwe substancje, które w przypadku urządzeń zużytych, zagospodarowywanych w nieprawidłowy sposób, wydostają się na zewnątrz, przenikają do gleby, a następnie do wód gruntowych, zanieczyszczając w ten sposób środowisko. Jedna malutka bateria, którą mamy w zegarku, jest w stanie skazić metr sześcienny ziemi i nieporównywalnie większą ilość wód gruntowych.

Autor: CR
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij