Barokowe Eksploracje z sakralnymi kantatami Bacha

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2018.08.26 17:02 / news / czytano 1936 / opinie 0

Barokowe Eksploracje rozpoczęły się operą Muzio Scevola, ze wspaniałą barokową scenografią i kompletem miejscówek w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. Drugie wydarzenie w ramach projektu również przyciągnęło pełną salę miłośników bachowskich kantat.

W programie piątkowego wieczoru znalazły się trzy kantaty niemieckiego kompozytora Jana Sebastiana  Bacha -  BWV 10, BWV 58, BWV 82 w interpretacji Petera Kooij & Baroque Collegium 1685  pod dyr. Agnieszki Żarskiej, która podkreślała w swoich wystąpieniu wyjątkowość piątkowego koncertu za sprawą obecności światowej klasy holenderskiego śpiewaka Petera Kooij.

Koncert rozpoczęła kantata 58 „Ach Gott, wie manches Herzeleid” co oznacza Boże, jak cierpi serce me, określanej przez samego autora jako Dialogus, czyli dialog pomiędzy głosem sopranowy uosabiający duszę i bas uosabiający Chrystusa.

Następnie przyszedł czas na kantatę 82 „Ich habe genug” (Mam już dość) napisaną przez Bacha na Święto Ofiarowania Pańskiego. Libretto oparte jest na kantyku Symeona "Nunc Dimittis", który ten – według relacji św. Łukasza – miał wypowiedzieć, gdy ujrzał nowo narodzonego Jezusa przyniesionego przez rodziców do świątyni.
 
Wspaniały piątkowy wieczór zakończyła kantata 10 „Meine Seel’ erhebt den Herren” (Moja dusza powiększa Pana), którą wykonał Szczawnicki Chór Kameralny wspólnie z solistami: Davidem Fiorem, Ewą Leszczyńską oraz Heleną Poczykowską. Bach skomponował Meine Seel erhebt den Herren na święto Nawiedzenia (2 lipca), który upamiętnia wizytę Maryi w Elżbiecie, jak opowiadano w Ewangelii Łukasza.
 
Pośród gości na sali obecni byli przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Piotr Kaszuba, posłanka na Sejm RP Anna Paluch oraz senator RP Jan Hamerski. 

Tegoroczne edycja Barokowych Eksploracji będzie mieć swój uroczysty finał w listopadzie, w ramach międzynarodowego Festiwalu G.G.Gorczyckiego na Śląsku, który zamówił specjalny program pt.: Barok w Europie Środkowej, prezentujący polską muzykę barokową w kontekście twórczości naszych sąsiadów.  W programie koncertu, oprócz znakomitych dzieł Marcina Mielczewskiego i G.G Gorczyckiego znajdą się nieznane  w Polsce utwory Samuela Capricornusa - związanego z Pressburgiem, dzisiejszą Bratysławą oraz nowoodkryta muzyka z Moraw, z archiwum w Kromieryżu. Koncert  z udziałem wybitnych solistów w wykonaniu Baroque Collegium 1685 poprowadzi Agnieszka Żarska.

Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorami: Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Barokowe Eksploracje 2018 zostały wsparte grantami wielu prestiżowych instytucji: Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje, Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego,  a także Miasta i Gminy Szczawnica. Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2018”. Koncerty z udziałem Petera Kooij zostały objęte oficjalnym Patronatem Ambasady Królestwa Niderlandów. Festiwal jest organizowany we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, Biecz Music Summer, Festiwalem Gorczyckiego oraz Theatrum Musicum. Dyrektorem artystycznym i organizacyjnym Festiwalu jest Agnieszka Żarska.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij