Festiwal Pieniny Kultura Sacrum zagościł w późnobarokowych wnętrzach niedzickiego kościółka

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.08.03 19:15 / news / czytano 2060 / opinie 0

Pierwszy raz jeden z koncertów festiwalu Pieniny Kultura Sacrum zabrzmiał w niedzickiej świątyni pw. św. Bartłomieja. Kościół wypełniony był po brzegi melomanami chcącymi posłuchać muzyki trzech stuleci od wczesnego baroku, renesansu aż po XX-wieczne dzieła Astora Piazzolla.

Sobotni koncert w Niedzicy był koncertem towarzyszącym tegorocznego festiwalu, który podzielony został na trzy części, dwie organowe przedzieliła muzyka gitarowa. Wykonawcami koncertu byli Marek Stefański (organy) znany polski organista, adiunkt Akademii Muzycznej w Krakowie, wieloletni organista Bazyliki Mariackiej w Krakowie oraz gitarzysta klasyczny Michał Nagy jeden z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia, wirtuoz, adiunkt Akademii Muzycznej w Krakowie.

Na początek Marek Stefański wykonał organowe opracowanie antyfony Salve Regina, oraz inne najstarsze dzieła organowe zachowane w polskiej muzyce m.in. Johanna Sebastiana Bacha. - Rożne rytmy i barwy organów decydują o kolorystyce tej wspaniałej choć tak starej muzyki, bowiem liczy ona niemal pięć stuleci - mówił artysta do publiczności w słowach wprowadzenia.

Zgromadzeni usłyszeli także gitarowe barokowe opracowania lutniowe oraz muzykę Astora Piazzolla - kompozytora tanga argentyńskiego, Francisco Tárrega hiszpańskiego gitarzysty i kompozytora czy dzieła Domenico Scarlatti włoskiego kompozytora okresu baroku.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic, Mecenasem koncertów ZEW Niedzica S.A. Partnerami wydarzenia są: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Pensjonat Crosna-Spa oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.

Festiwalowe koncerty odbywają się co tydzień w soboty w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n. D. Na kolejne zapraszamy już dzisiaj. Koncertom patronuje Pieniński Portal Informacyjny.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij