Koncert inauguracyjny orkiestry kameralnej AUKSO i zespołu VOŁOSI

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.08.09 10:57 / news / czytano 4219 / opinie 0

Wczoraj wieczorem w Hali Maszyn niedzickiej zapory rozpoczęła się pienińska odsłona XV Letniej Filharmonii AUKSO. 

Koncert inauguracyjny w towarzystwie orkiestry kameralnej miasta Tychy uświetnił swoim występem zespół muzyki etniczno-jazzowej VOŁOSI grający muzykę Karpat, który jest objawieniem sceny world music ostatnich lat. Pojawił się na Festiwalu Nowa Tradycja 2010 i zdobył tam wszystkie nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W roku 2011 potwierdził swój sukces, otrzymując Grand Prix dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU.

VOŁOSI wystąpili w składzie Zbyszek Michałek, Krzysztof Lasoń, Jan Kaczmarzyk, Stanisław Lasoń oraz Robert Waszut. Zespół swoją twórczość nazywa erupcją energii płynącej z nieskończonej radości wspólnego muzykowania, albo dźwiękową zabawą - improwizacją na pograniczu muzycznych światów. Według artystów, istotą ich muzyki jest spotkanie ludzi świata "nut" ze światem muzyki "ze słyszenia".

Zespół zagrał w towarzystwie jednego z najznakomitszych polskich zespołów smyczkowych, orkiestry dyrygowanej przez Marka Mosia - dyrygenta, a zarazem dyrektora artystycznego orkiestry od czasu jej powstania w 1998 roku. Jest to orkiestra, która na przestrzeni ostatnich szesnastu lat silnie ugruntowała swoją pozycję jako zespołu kładącego nacisk na najwyższej klasy wykonawstwo muzyki, także tej z pogranicza różnych sfer. Grupę stworzyli absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach.

Po koncercie artyści otrzymali owację na stojąco i kilkakrotnie bisowali. W podziękowaniu otrzymali kwiaty, które w asyście ubranych w stroje regionalne dzieci ze Spiszu wręczał prezes Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. Grzegorz Podlewski. Na koncercie obecni byli przedstawiciele lokalnych samorządów, ludzie świata kultury i przedsiębiorcy.

Już dzisiaj dalsza część uczty festiwalowej, tym razem w Dworku Gościnnym w Szczawnicy. Najpierw koncert kameralny Marcina Zdunika i Aleksandry Świgut w foyer Dworku Gościnnego. W programie usłyszeć będzie można impresjonistyczną muzykę Claude Debussego i Maurycego Ravela na wiolonczelę i fortepian, a także słynny utwór „Pulcinella” Igora Strawińskiego. Bezpośrednio po koncercie spotkanie z lady Camillą Panufnik, wdową po Andrzeju Panufniku i promocja autobiograficznej książki męża kompozytora.

W niedzielę na zakończenie festiwalu w Sali Głównej Dworku odbędzie się koncert orkiestrowy w wykonaniu dwóch skrzypków: młodziutkiego Antoniego Ingielewicza i Janusza Wawrowskiego oraz Orkiestry AUKSO. W programie Suita staropolska i koncert skrzypcowy A. Panufnika oraz koncert skrzypcowy W.A. Mozarta. 

Głównym organizatorem festiwalu jest  Fundacja „Młoda Muzyka Śląska” z Katowic, spotkanie w Pieninach odbywa się przede wszystkim dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy S.A. i Stowarzyszenia Twórców ZAiKS. Organizatorem wydarzeń na południu jest także Thermaleo Sp. z o.o. Całość współorganizuje Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy we współpracy z Domem Pracy Twórczej SHS w Niedzicy i Fundacją Andrzeja Mańkowskiego Szczawnica. Patronat medialny nad impreza sprawuje m.in. Pieniński Portal Informacyjny Pieninyinfo.pl
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij