Przegląd filmów - Jaworki - "Plenery 2013" - zakończony

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.09.03 20:20 / news / czytano 3563 / opinie 0

W sobotnie sierpniowe wieczory po raz kolejny ryneczek w Jaworkach stał się salą kinową. Podczas II Letniego Przeglądu Filmowego - Plenery Jaworki 2013 można było zobaczyć filmy, które powstały w pienińskiej scenerii.

W cztery soboty sierpnia na jaworczańskim rynku wyświetlane były filmy dokumentalne i fabularne z archiwum Kroniki Krakowskiej. Ponownie wyświetlony został najstarszy film dokumentalny nakręcony w 1947 roku „Wielki Redyk” Stanisława Możdżeńskiego, film Barbary Babińskiej – Krzyżanowskiej „Wspomnienia podróżnika” – wędrujący po Spiszu śladami książki Romana Zawilińskiego „Z kresów polszczyzny” z 1912 roku, film promujący Muzyczną Owczarnię oraz dokument prezentujący ginące już w Pieninach zawody (kowala, lutnika, flisaka). Z filmów fabularnych pokazany został po raz pierwszy film Ewy Petelskiej „Kwestia sumienia” z 1967 roku z Wiesławem Gołasem i Andrzejem Łapickim, odcinek „Ratowników” z 2010 roku, „Wesele Szczawnickie” w wykonaniu Zespołu im. Jana Malinowskiego, a także kultowy film „Znikąd donikąd” Kazimierza Kutza z 1975 roku.

- Po zeszłorocznym sukcesie pomysłu i tym razem projekcje filmowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. W tym roku „wygrzebałem” z archiwów Telewizji Krakowskiej kolejne filmy dokumentalne prezentujące Jaworki, Szczawnicę i (co było nowością tego roku) Spisz - mówi Jerzy Pal, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek, pomysłodawca przeglądu. Ma on nadzieję, że inicjatywa Stowarzyszenia wpisała się już w krajobraz plenerowych imprez Lata Pienińskiego i w przyszłym roku ponownie spotkamy się na jaworczańskim rynku.
 
W tym roku po raz kolejny Przegląd Filmowy odbył się dzięki grantom Województwa Małopolskiego, Miasta i Gminy Szczawnica, przy współpracy Sołectwa Jaworki. Dzięki zaproszeniu Prezesa ZEW Niedzica, pana Grzegorza Podlewskiego Przegląd Filmowy prezentujący okolice Spisza odbywał się także w kinie Turbinka na Koronie Zapory, gdzie pokazane zostały filmy promujące Spisz i Pieniny.
Autor: Agnieszka Stopka / Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij