Szczawnica: w Dworku zagościła opera

Fot. Agnieszka Stopka 2016.08.27 13:19 / news / czytano 3076 / opinie 0

W czwartek 25 sierpnia w Dworku Gościnnym w Szczawnicy  miała miejsce polska premiera dzieła operowego pt. "Constanza e fortezza" Johanna Josepha Fuxa.

Opera została wystawiona przez artystów z Czech. Wydarzenie było częścią tegorocznego festiwalu Barokowe Eksploracje organizowanego przez Stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny. Wykonawcami dzieła byli Orkiestra Musica Florea, Chór Collegium Floreum oraz balet Hartig Ensemble. W programie wydarzenia czytamy: "Rekonstrukcji tego monumentalnego dzieła podjął się czeski dyrygent i wiolonczelista Marek Stryncl (...)". Zaproszeni soliści również pochodzili z Czech. Całość wyreżyserował Tomas Sury.

Publiczność licznie zebraną w sali głównej Dworku Gościnnego przywitała Agnieszka Żarska, dyrygent Szczawnickiego Chóru Kameralnego oraz dyrektor artystyczny festiwalu Barokowe Eksploracje. - Jest to dla mnie wieczór bardzo wzruszający, dlatego, że długo pracowaliśmy na to, żeby to (jak na nasze warunki) monumentalne dzieło móc zaprezentować w Szczawnicy - powiedziała. Wspomniała jednocześnie o instytucjach, dzięki którym wydarzenie mogło się odbyć: Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwie Kultury Republiki Czeskiej, Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Forum Polsko-Czeskim działającym w ramach tegoż Ministerstwa, samorządzie Województwa Małopolskiego, Urzędzie Miasta i Gminy Szczawnica i rodzinie Mańkowskich, którzy obiekt udostępnili.

"Constanza e fortezza" to największe dzieło czeskiego kompozytora. Opera ta została napisana na koronację Karola VI Habsburga w Pradze czeskiej. Premiera miała miejsce w 1723 roku. Libretto napisał Pietro Pariati. Akcja opery (śpiewanej oczywiście po włosku) rozgrywa się w starożytnym Rzymie i dotyczy obrony rodzącej się rzymskiej republiki przed etruskim królem Tarkwiniuszem, który sprzymierzony z wodzem Porsenną, stara się o odzyskanie tronu rzymskiego. W sprawy wagi państwowej wpleciona jest historia miłosna. Przedstawienie oglądało się z przyjemnością - mówili widzowie.

Stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, które obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia, już nie po raz pierwszy zaprosiło do Szczawnicy muzyków z Czech. Dzięki międzynarodowej współpracy, wspaniałej barokowej muzyki w wykonaniu artystów z różnych krajów, można posłuchać w Pieninach częściej.
Autor: AS
Zdjęcia: Agnieszka Stopka
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij