Szczawnicki Chór Kameralny na finał Festiwalu w Nowym Sączu

Fot. Arch. Chóru 2014.10.23 09:39 / news / czytano 3730 / opinie 2

Szczawnicki Chór Kameralny wraz z orkiestrą barokową Musica Florea z Pragi czeskiej oraz solistami: Jolantą Kowalską Pawlikowską-sopran, Nicholasem Spanosem-kontratenor oraz Zoltanem Megyesi zaprezentuje dzieła J.S.Bacha oraz G.F.Haendla podczas koncertu wieńczącego XX Festiwal Muzyczny Jubilaei Cantus w Nowym Sączu.

Koncert pt.: „BACH & HAENDEL „ odbędzie się 17 listopada, o godz. 19.30 w Bazylice św. Małgorzaty. Całość poprowadzi Agnieszka Żarska. W programie znajdą się fragmenty bachowskich kantat -BWV 62, 129, 194 oraz Chandos Anthems Haendla, a także  uwertura z oratorium „Juda Machabeusz”. 
 
Organizatorem Festiwalu jest Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”, partnerem wspierającym przedsięwzięcie:  Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Festiwal finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego.
 
O wykonawcach:
Jolanta Kowalska-Pawlikowska
Trzykrotna Stypendystka Ministra Kultury, stypendystka Miasta Krakowa oraz programu „Młoda Polska”. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie i studia podyplomowe  w Guildhall School of Music&Drama w Londynie. Uczestniczka kursów mistrzowskich m.in.: Heleny Łazarskiej, Teresy Żylis-Gary, Paula Esswooda, Barbary Schlick, Petera Kooji. Jest laureatką nagród na międzynarodowych konkursach. Od 2003 r. współpracuje z zespołem Capella Cracoviensis.
 
Zoltan Megyesi
Jego repertuar obejmuje partie tenorowe w utworach od wczesnego baroku poprzez klasycyzm do oper romantycznych i współczesnych. Od 2006 r. Jest solistą Węgierskiej Opery Narodowej w Budapeszcie. W 2011 r. debiutową w Nowym Jorku rolą Don Ottavio w operze „Don Giovanni” W.A. Mozarta pod kierunkiem Adama Fischera-wydarzenie zyskało świetne recenzje w opiniotwórczym New York Times. Ma w swoim dorobku liczne kreacje w operach Mozarta, Glucka, a także partie tenorowe w dziełach oratoryjno-kantatowych. Od 2011 roku regularnie współpracuje z Festiwalem Barokowe Eksploracje .

Nicholas Spanos 
Studiował u najlepszych: Kurt Equiluz, Michael Chance. Jego repertuar obejmuje partie operowe, poczynając od wczesnobarokowych dzieł C. Monteverdiego, a także muzykę oratoryjno- kantatową, pieśni oraz muzykę współczesną. Współpracuje z czołowymi instytucjami muzycznymi i zespołami greckimi oraz min. z: Camerata Stuttgart oraz Venice Baroque Orchestra. Nagrywał opery Haendla dla niemieckiej wytwórni MDG oraz dla NAÏVE Records. Nagranie „Tamerlano” G.F.Handla ze Spanosem w roli tytułowej, uzyskało prestiżowa nagrodę ECHO KLASSICK 2008. Doceniany zarówno przez  grono fanów jak i  przez międzynarodową prasę.

Orkiestra barokowa Musica Florea - od 1992.
Zespół założony i prowadzony przez wiolonczelistę i dyrygenta Marka Stryncla. Uczestniczy regularnie w najważniejszych na świecie festiwalach muzyki dawnej. Musica Florea ma w swoim dorobku wiele prawykonań a praktyka wykonawcza zespołu poparta jest dogłębnymi badaniami źrodeł. Największym uznaniem publicznosci i miedzynarodowej krytyki cieszą sią mistrzowskie interpretacje dzieł czeskiego kompozytora późnobarokowego -Jana Dismasa Zelenki, a także produkcje operowe z udziałem zespołu. Zespół nagrał dziesiątki płyt, z których wiele otrzymało prestiżowe nagrody min.: Diapason 1994, Cannes Classical awards 2003.

Szczawnicki Chór Kameralny - od 2006
Zespół  ma w swoim repertuarze utwory chóralne wszystkich epok. Realizuje oryginalne projekty artystyczno- edukacyjne, najważniejsze to: „Szczawnica 1973-muzyczne odkrycia” (współpraca z wybitnymi kompozytorami muzyki chóralnej), Międzynarodowy Festiwal „Barokowe Eksploracje”, którego jest inicjatorem, realizowany we współpracy z wybitnymi wykonawcami muzyki dawnej z wielu krajów Europy. 
Chór prezentował dzieła Bacha i Haendla m.in. w Krakowie i Budapeszcie a także na Słowacji: w Czerwonym Klasztorze oraz na festiwalach w  Spisskiej Sobocie i Bratysławie. Realizacje chóru cieszą się dużym uznaniem publiczności i  autorytetów naukowo-artystycznych. Kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest Agnieszka Żarska
www.szczawnickichor.pl
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Arch. Chóru
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

fanka2014.10.27 08:10
takiego koncertu nie mozna 'przegapic na pewno bede szczawnicki chor rewelacja
Szczawnicki Chór Kameralny2014.10.23 21:10
Gorąco zapraszamy na nasz koncert do Nowego Sącza. Jesteśmy wdzięczni MCK Sokół za zaproszenie nas na Festiwal a Rodzinie Mańkowskich za wsparcie po raz kolejny naszej inicjatywy. Również portalowi Pieniny info- za niezawodność. Orkiestra, która z nami zagra należy do najlepszych orkiestr barokowych, współpracuje z artystami międzynarodowej sławy-Magdaleną Kozeną , Haną Blazikovą i wieloma innymi. Dla nas to ogromna radość móc muzykować z artystami tej klasy. Można powiedzieć, że dla szczawnickich kameralistów to historyczna chwila:) Przyjedźcie na koncert, bardzo liczymy na Waszą obecność:) serdecznie pozdrawiamy wszystkich naszych Przyjaciół!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij