Wspaniała muzyka barokowa w perle rokoka na Spiszu

Fot. Pieninyinfo.pl 2014.08.19 19:55 / news / czytano 4131 / opinie 0

Podczas drugiego koncertu w ramach  III Festiwalu Barok na Spiszu usłyszeć można było muzykę płynącą z dwóch rzadko spotykanych i słyszanych barokowych instrumentów z rodziny viol w wykonaniu Elżbiety Sajki.

Sobotni koncert pod tytułem „Viva la viola!” rozpoczął się od wykładu wygłoszonego przez Elżbietę Łukuś na temat kościoła w Łapszach Wyżnych, w którym odbywało się spotkanie z muzyką barokową, a nazywanego perłą rokoka na polskim Spiszu. Kościół ten, pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, zaczęto budować 1 maja 1759 roku staraniem ks. Proboszcza Szymona Gorylowicza pochodzącego z Kacwina, a zakończono w 1776 roku wstawiając rokokowe wyposażenie. Patronat nad kościołem sprawowali kolejni właściciele Zamku Niedzickiego i Łapsz Wyżnych łożąc na jego budowę i wyposażenie. Elżbieta Łukuś opowiedziała o wyposażeniu kościoła, które przyciąga wzrok mnóstwem zdobień i barwnością, typowym przecież bogactwem stylu dla sztuki baroku.

Podczas koncertu zagrali artyści działający na co dzień w Wiedniu. Elżbieta Sajka pochodzi z Krakowa, grę na violi studiowała w Wiedniu, gdzie obecnie mieszka i tam też prowadzi działalność koncertową i pedagogiczną. Towarzyszył jej Kurt Georg Hooss grający na klawesynie i również mieszkający w Wiedniu, gdzie jest koncertującym organistą i klawesynistą. Zaprezentowali oni program „Viva la viola!” m.in. pianisty, kompozytora Christiana Michaela Wolffa, mało znanej kompozytorki francuskiej Elisabeth Jacquet de la Guerre czy też austriackiego kompozytora i skrzypka epoki baroku Johanna Heinricha Schmelzera.

Na kolejny koncert organizatorzy zapraszają już w najbliższą sobotę na godzinę 17.00 do kościoła św. Sebastiana w Jurgowie, w którym zaprezentowany zostanie unikatowy, zrekonstruowany niedawno w Krakowie instrument viola organista, zaprojektowany przez Leonarda da Vinci.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij