Cyberprzemoc i spotkanie z Policją

Fot. Arch. ZPO w Łapszach 2016.11.25 19:14 / news / czytano 1822 / opinie 0

W dniu 21 listopada uczniowie klas I i II łapszańskiego gimnazjum spotkali się z pracownikami Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. Pani młodszy aspirant Dorota Garbacz oraz pan aspirant sztabowy Mariusz Ciesielski poruszali temat cyberprzemocy i odpowiedzialności karnej.

Nasi goście prowadzili spotkania w grupach, z każdą z klas z osobna, opisując zagrożenia z jakimi możemy mieć kontakt w internecie. Omówione zostały najczęściej występujące formy przemocy z wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego: wyzywanie, zastraszanie i poniżanie, podszywanie się za kogoś w sieci, robienie komuś zdjęć bez jego zgody, publikowanie zdjęć, tekstów, filmów ośmieszających inne osoby, włamywanie się na konta pocztowe i wysyłanie kompromitujących wiadomości.

Przemoc ta jest bardzo dotkliwa ponieważ dociera w krótkim czasie do wielu osób i może wyrządzić wiele szkody. Policjanci podkreślali, że cyberprzemoc jest w Polsce czynem zabronionym i podlega karze. Poruszali temat odpowiedzialności karnej nieletnich, regulowanej przez przepisy kodeksu karnego oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, która m.in. reguluje postępowanie wobec nieletniego dopuszczającego się czynu zabronionego, a która ma na celu przeciwdziałanie wszelkim przejawom demoralizacji i przestępczości nieletnich.

Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i w dużym stopniu przyczyniły do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród młodzieży.

 

Autor: U. Kuciel
Źródło: ZPO Łapsze Niżne
Zdjęcia: Arch. ZPO w Łapszach
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij