Cyfrowanie portek w Gminie Ochotnica Dolna

Fot. 2019.06.07 20:26 / news / czytano 2025 / opinie 0

W Gminie Ochotnica Dolna realizowany jest projekt „Mistrz i uczeń” dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kultura ludowa i tradycja 2019”. 

W ramach projektu zaplanowano szkolenia z wyszywania i haftowania portek góralskich. Ziemia gorczańska charakteryzuje się olbrzymim bogactwem kulturowym, szczególnie widocznym w pracach i twórczości artystów ludowych zamieszkujących Gminę Ochotnica Dolna. Tutejsi mieszkańcy, oprócz zwykłych, codziennych zajęć potrafią znaleźć czas na tworzenie unikatowych dzieł wykonywanych różnymi technikami, rzeźb oraz wielu innych wyrobów regionalnych. 

Jednym z takich twórców jest Tomasz Hubiak, który od lat szyje portki dla górali pienińskich i podhalańskich. Mistrz Tomasz przekazuje swój fach, swoje dziedzictwo młodemu pokoleniu na warsztatach z haftowania i wyszywania portek góralskich. Szkolenie ma za zadanie ocalenie ginącego zawodu, kultywowanie i promowania dziedzictwa kulturowego regionu oraz pobudzenia zainteresowania wśród młodego pokolenia. Uczniowie na szkoleniach wyszyją i wyhaftują portki górali ochotnickich i portki górali podhalańskich. 

W zajęciach bierze udział młodzież zamieszkująca Gminę Ochotnica Dolna. Warsztaty odbywają się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej. Potrwają aż do grudnia. 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij