2014.12.20 09:08 / news / czytano 4563 / opinie 0
Ostatnie dni nauki przed przerwą świąteczną były w wielu szkołach dniami klasowych wigilii, jasełek i wspólnego kolędowania. Na szkolnych korytarzach i w ławkach spotkać można było mnóstwo większych i mniejszych poprzebieranych Mikołajów, śnieżynek, aniołków czy biblijnych trzech króli.
Delegacje samorządów klasowych i pojedynczy uczniowie ofiarują nauczycielom i sobie nawzajem przygotowane na tę okazję kartki świąteczne i dzielą się opłatkiem. Wszyscy wszystkim ślą życzenia.
W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku odbyło się m.in. ciepło przyjęte przedstawienie jasełkowe: „Jasełka na każdy… wiek”. Wystąpili w nim uczniowie klasy Vb, przygotowani przez wychowawcę Małgorzatę Gonciarz. Oprawę plastyczną przygotowała Ewa Majerczak a stroną muzyczną zajął się, piszący te słowa, Zdzisław Soliwoda.
Już sam tytuł sugeruje uniwersalność przesłania, niezależnie od czasu, w którym żyjemy. Było to także przedstawienie dla wszystkich, niezależnie od wieku. Starsi i młodsi widzowie z zaciekawieniem oglądali kolejne niekonwencjonalne sceny, ponieważ aktorzy mówili zupełnie wyluzowanym językiem, którego współczesna młodzież używa na co dzień. Rekwizyty i kostiumy były nad wyraz uwspółcześnione. W tym przedstawieniu wszystko mogło się wydarzyć. Śmierć kontaktuje się przez telefon komórkowy, archanioły mogą być śpiochami, diabły mogą chorować. Aniołowie musza przelecieć niczyją strefę-zonę. Archaniołowie Michał i Gabriel tłumaczą małemu aniołkowi, że to niebezpiecznie i tam można spotkać diabły, a że jest za on mały to mogą go tam schwytać. Diabły z kolei złoszczą się, bo kolega diabeł nie był dostatecznie zły, pomógł białemu aniołkowi. Wszystko i tak kończy się happy endem, diabeł stał się z powrotem dobrym aniołem. Pozostając w konwencji przedstawienia można rzec, zupełny matrix.
Być może dla pokolenia przedwojennego spektakl byłby nieczytelny, przesadnie nowoczesny, przesłanie Bożego Narodzenia zatracałoby się wśród tańców diabłów czy w obliczu postawy szukającego kompromisu Heroda. Jednak te współczesne elementy przedstawienia, choć przykuły uwagę widzów, jednak nie zdominowały spektaklu. Podkreślone zostały wartości niezmienne: szopka, tradycyjne kolędy i Cud Bożego Narodzenia.
Na zakończenie Dyrektor Małgorzata Koterba złożyła uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia z okazji zbliżających się Świąt. Przypomniała także o zasadach bezpieczeństwa podczas dni wolnych od zajęć szkolnych. Uroczysty apel był także okazją do wręczenia uczniom nagród, medali i dyplomów zdobytych w konkursach, które odbywały się w ostatnim czasie.
Autor: Zdzisław Soliwoda
Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda