Jasełka w krościeńskiej podstawówce

Fot. Zdzisław Soliwoda 2014.12.20 09:08 / news / czytano 3027 / opinie 0

Ostatnie dni nauki przed przerwą świąteczną były w wielu szkołach dniami klasowych wigilii, jasełek i wspólnego kolędowania. Na szkolnych korytarzach i w ławkach spotkać można było mnóstwo większych i mniejszych poprzebieranych Mikołajów, śnieżynek, aniołków czy biblijnych trzech króli.

Delegacje samorządów klasowych i pojedynczy uczniowie ofiarują nauczycielom i sobie nawzajem przygotowane na tę okazję kartki świąteczne i dzielą się opłatkiem. Wszyscy wszystkim ślą życzenia.

W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku odbyło się m.in. ciepło przyjęte przedstawienie jasełkowe: „Jasełka na każdy… wiek”. Wystąpili w nim uczniowie klasy Vb, przygotowani przez wychowawcę Małgorzatę Gonciarz. Oprawę plastyczną przygotowała Ewa Majerczak a stroną muzyczną zajął się, piszący te słowa, Zdzisław Soliwoda. 

Już sam tytuł sugeruje uniwersalność przesłania, niezależnie od czasu, w którym żyjemy. Było to także przedstawienie dla wszystkich, niezależnie od wieku. Starsi i młodsi widzowie z zaciekawieniem oglądali kolejne niekonwencjonalne sceny, ponieważ aktorzy mówili  zupełnie wyluzowanym językiem, którego współczesna młodzież używa na co dzień. Rekwizyty i kostiumy były nad wyraz uwspółcześnione. W tym przedstawieniu wszystko mogło się wydarzyć. Śmierć kontaktuje się przez telefon komórkowy, archanioły mogą być śpiochami, diabły mogą chorować. Aniołowie musza przelecieć niczyją strefę-zonę. Archaniołowie Michał i Gabriel tłumaczą małemu aniołkowi, że to niebezpiecznie i tam można spotkać diabły, a że jest za on mały to mogą go tam schwytać. Diabły z kolei złoszczą się, bo kolega diabeł nie był dostatecznie zły, pomógł białemu aniołkowi. Wszystko i tak kończy się happy endem, diabeł stał się z powrotem dobrym aniołem. Pozostając w konwencji przedstawienia można rzec, zupełny matrix.

Być może dla pokolenia przedwojennego spektakl byłby nieczytelny, przesadnie nowoczesny, przesłanie Bożego Narodzenia zatracałoby się wśród tańców diabłów czy w obliczu postawy szukającego kompromisu Heroda. Jednak te współczesne elementy przedstawienia, choć przykuły uwagę widzów, jednak nie zdominowały spektaklu. Podkreślone zostały wartości niezmienne: szopka, tradycyjne kolędy i Cud Bożego Narodzenia. 

Na zakończenie Dyrektor Małgorzata Koterba złożyła uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzenia z okazji zbliżających się Świąt. Przypomniała także o zasadach bezpieczeństwa podczas dni wolnych od zajęć szkolnych. Uroczysty apel był także okazją do wręczenia uczniom nagród, medali i dyplomów zdobytych w konkursach, które odbywały się w ostatnim czasie.
Autor: Zdzisław Soliwoda
Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij