Na co zwrócić uwagę przy zakupie firan i zasłon? (art.sponsorowany)

Fot. 2021.01.21 18:32 / news / czytano 256 / opinie 0

Chcesz kupić firany i zasłony? Zanim znajdziesz najładniejsze, zobacz, na co jeszcze musisz zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Firany i zasłony – najważniejszy jest rozmiar.

Nic nie szpeci okna bardziej niż źle dobrany rozmiar firan i zasłon. Niestety wiele osób popełnia klasyczny błąd, ustalając jedynie rozmiar samego okna. W efekcie firany i zasłony są za wąskie, przy oknie powstają nieestetyczne irytujące prześwity.

Mierzenie samego okna lub samych tylko szyb ma sens jedynie wtedy, gdy okno ma być przesłonięte roletami. W przypadku firan i zasłon trzeba doliczyć przynajmniej 20 cm przestrzeni po obu stronach okna. To niezbędne właśnie po to, by dokładnie zasłonić okno i zapewnić sobie prywatność. Wyjątkiem jest okno we wnęce. Tu można zaplanować taką zasłonę, która się w tej wnęce zmieści. Trzeba jednak pamiętać, że odsłonięta nadal będzie zasłaniała część okna. Tam, gdzie po bokach okna nie ma miejsca na zasłony, lepiej powiesić rolety.

Jeśli nad oknem został już powieszony karnisz, najwygodniej jest zmierzyć odległość między jego uchwytami. Taka powinna być wyjściowa szerokość firany i zasłony. Długość natomiast ustalamy, mierząc odległość od podłogi do środka drążka karnisza. Ostateczna długość będzie zależała od sposobu mocowania firan i zasłon. Dla estetyki dekoracji warto wybrać takie samo mocowanie dla obu tkanin.

Zasłony i firany gotowe (sprawdź ofertę: https://alena-firany.pl/firany.html) sprawdzą się wszędzie tam, gdzie okna mają standardowe rozmiary, przede wszystkim w budownictwie wielorodzinnym. Jeśli z naszych pomiarów wynika, że potrzebujemy innych zasłon i firan, trzeba je zamówić na wymiar.
 
Zasłony i firany – zastanów się, jak je upniesz
Upięcie firan i zasłon będzie miało wpływ na ich ostateczny rozmiar, dlatego tę kwestię należy rozważyć już na etapie ich wybierania.
Jeśli stawiamy na gładkie zasłony i firany, ich szerokość pokryje się z szerokością karnisza.

Jednak gładkie dekoracje okienne widuje się raczej rzadko. Obecnie bardzo modne jest marszczenie firan i zasłon. Marszczona tkanina układa się w pionowe fałdy i wygląda bardzo dekoracyjnie niezależnie od tego, czy zasłona jest zasłonięta, czy odsłonięta. Jeśli chodzi o firanki, to odsłania się je raczej rzadko. W ich przypadku marszczenie ma dodatkowe atuty: sprawia, że wnętrze wydaje się cieplejsze i przytulniejsze, ponadto marszczenie zapewnia większą dyskrecję, trudno przez takie firanki zajrzeć do wnętrza.
Stopień marszczenia firan i zasłon będzie miał bezpośredni wpływ na ich szerokość. Im mocniejsze marszczenie, tym więcej tkaniny potrzebujemy. Przy gęstych fałdach może to być nawet czterokrotność szerokości karnisza.

Na rozmiar zasłony i firany wpłynie też sposób powieszenia na karniszu. Tkaniny na przelotkach i flexach będą dłuższe od tkanin na żabkach i haczykach. Najkrótsze będą firany i zasłony na szelkach.

Kupujesz zasłony i firany? Dobrze dobierz kolorystykę
Gotowe firanki i zasłonki sprzedawane są w uniwersalnych i modnych kolorach. Najłatwiej kupić firanki białe lub écru. Jeśli chodzi o zasłony, to na topie jest błękit, granat i odcienie szarości.

Dobierając kolor firan i zasłon, rozejrzyjmy się po wnętrzu. Niekoniecznie modne kolory będą najlepsze w naszym salonie lub sypialni. Jeśli postawiliśmy na nieoczywistą aranżację wnętrza, trzeba poszukać innych tkanin. Po raz kolejny może się okazać, że to właśnie zasłony i firany szyte na wymiar będą najlepszym rozwiązaniem.

Do białych firan pasują każde zasłony. Jeśli natomiast chcemy mieć kolorowe firanki, powinniśmy pamiętać o utrzymaniu zasłon w tej samej kolorystyce i nieco ciemniejszej tonacji.
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij