Zdjęcia: Arch. UG Czorsztyn
W niedzielę 24 kwietnia 2016 roku w Sromowcach Niżnych przeprowadzono Gminne manewry strażackie „Wiosna 2016”.
Tego rodzaju ćwiczenia jednostek OSP z terenu Gminy Czorsztyn odbywają się 2-razy w roku: na wiosnę i jesienią. Głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie stanu wyszkolenia strażaków i stanu sprzętu strażackiego, tj. działania autopomp w samochodach pożarniczych, motopomp oraz stanu armatury i węży strażackich.
Zbiórkę zastępów OSP zorganizowano na parkingu przed szkołą. Dh. Krzysztof Regiec - Komendant Gminny złożył meldunek Tadeuszowi Wachowi – Wójtowi Gminy Czorsztyn o gotowości zastępów OSP do ćwiczeń a następnie przedstawił dowódcom zastępów OSP plan i założenia do ćwiczeń. W planie ćwiczeń założono następujący scenariusz ćwiczenia.
W schronisku „Trzy Korony” w Sromowcach Niżnych, w pokoju na I – szym piętrze wybuch pożar. Wewnątrz budynku o dużym zadymieniu znajdują się 3 nieprzytomne osoby. Należy podjąć działania ewakuowania osób nieprzytomnych z budynku i udzielenia I - szej pomocy medycznej oraz ugaszenia pożaru.
Do akcji zostały wezwane wszystkie zastępy OSP z terenu Gminy Czorsztyn. Na miejsce pożaru, jako pierwsza przybyła jednostka miejscowej OSP Sromowce Niżne. Następne docierające jednostki OSP zostały kierowane przez dowódcę akcji ratowniczej do wyznaczonych rejonów akcji. Z jednostek wyposażonych w maski i aparaty tlenowe, wydzielono cztery roty do ewakuowania osób z pensjonatu, pozostałym zastępom wyznaczono zadanie zbudowania półtorakilometrowej linii gaśniczej od punktu czerpania wody na Dunajcu do pensjonatu „Trzy Korony”.
Do akcji ewakuowania osób z pensjonatu, pierwsi ruszyli strażacy OSP Sromowce Niżne, następnie strażacy OSP Sromowce Wyżne, OSP Maniowy i jako ostatnia rota OSP Kluszkowce. W sumie wyniesiono cztery osoby z zagrożonego miejsca; w tym trzy osoby nieprzytomne i czwartą, która zasłabła podczas akcji. W bezpiecznym miejscu, udzielono poszkodowanym I-szej pomocy medycznej aż do przyjazdu zespołu medycznego.
Pozostałe zastępy OSP gasiły pożar w schronisku. Wodę dostarczoną do gaszenia rozdzielono w końcowym etapie na cztery prądy wody. Samochody ratowniczo-gaśnicze jednostek OSP, uczestniczących w ćwiczeniach posiadają beczki na wodę o łącznej pojemności 36 metrów sześciennych.
reklama
reklama