Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Cytując słowa "Ojczyzna jest tam, gdzie wolność" za rzymskim politykiem i dowódcą wojskowym Pompejuszem można by najprościej podsumować czwartkowy wieczór w szczawnickim Dworku Gościnnym. Wieczór magiczny, pełen wzruszeń ale przede wszystkim pokazujący istotę Wolności i Niepodległości.
Szczawnica podsumowała tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystej gali w czwartkowe popołudnie usłyszeć można było piosenki Jana Pietrzaka, Maryli Rodowicz czy Jacka Kaczmarskiego. Była to także wspaniała lekcja historii opowiedziana przez Polskę.
Gala rozpoczęła się "polonezem" wykonanym przez podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Następnie zgromadzonych przywitał burmistrz Szczawnicy - Grzegorz Niezgoda. Dla lepszego przybliżenia udziału lokalnej społeczności w walce o Niepodległość w Szczawnicy głos zabrała Barbara Węglarz dyrektor Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy.
Część główna gali rozpoczęła się występem zjawiskowej sopranistki Ewy Walkowskiej, która wykonała piosenkę napisaną i po raz pierwszy wykonaną przez Jana Pietrzaka - "Żeby Polska była Polską".
W część głównej czwartkowego wieczoru wybrzmiała historia Polski, od jej początków i legendarnego powstania państwa polskiego, którego założycielem był Lech, przez historię królowania Zygmunta Starego przedostatniego z dynastii Jagiellonów, po czasy rozbiorów Polski i stanu wojennego. Symbolem rodzącej się wtedy wolnej Polski była piosenka napisana przez Jacka Kaczmarskiego "Mury" , która stała się hymnem „Solidarności” i symbolem walki z komunizmem. Na zakończenie młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy zaakcentowali wejście Polski do Unii Europejskiej, a Ewa Walkowska wykonała "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos", które przed laty wykonała w oryginale Maryla Rodowicz.
W części podsumowującej w formie prezentacji multimedialnej publiczność obejrzała slajdy z wszystkich wydarzeń w Szczawnicy i uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Szkoły nagrodami uhonorowały finalistów i laureatów wielu konkursów związanych z obchodami roku jubileuszowego, które organizowane były i odbywały na ich terenie.
Gala "Opowiedz mi Polsko..." zakończyła się występem recytatorskim i wokalnym laureatów konkursów.
Przed głównym organizatorem - całą społecznością Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy - chylę czoło. Ogrom pracy, profesjonalna gra aktorska dzieci i młodzieży szkolnej, ciekawy scenariusz i reżyseria, wspaniała scenografia, kostiumy, przejmująco dobrze dobrana muzyka, prezentacja która z detalami współgrała z tym, co działo się na scenie dało efekt końcowy, którego zwieńczeniem były brawa na stojąco. Gratulacje przez wielkie G!
Współorganizatorem wydarzenia było Miasto i Gmina Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy i Grupa Termaleo & Uzdrowisko Szczawnica.
reklama
reklama