Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Festiwal Wolna Republika Ochotnicka połączył muzykę wołoską z góralską, żydowską i romską. Po raz pierwszy na Podhale, właśnie do Ochotnicy, przyjechał Naczelny Rabin Polski - Michael Schudrich.
"Z okazji 600-lecia lokacji Ochotnicy i 680-lecia lokacji Tylmanowej postanowiliśmy zorganizować festiwal, który będzie muzyczną podróżą poprzez dzieje obu wiosek, prezentującą muzykę wszystkich grup etnicznych, które w różnych okresach zamieszkiwały na terenie naszej gminy tworząc niepowtarzalny klimat i unikatową historię naszej małej ojczyzny" - napisali organizatorzy festiwalu.
Na scenie plenerowej obok Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej najpierw wystąpili gospodarze - zespół Ochotni, Mali Ochotni a także Spod Gorca z Ochotnicy Dolnej i Kapela Tylmanowska. Następnie nadszedł czas na występy zaproszonych gości - muzykę wołoską można było usłyszeć dzięki zespołowi z Serbii, żydowskie melodie zaprezentował zespół Anashim z Bielsko-Białej, których tradycyjne pieśni dotychczas znane w
języku jidysz oraz hebrajskim, zostały przetłumaczone na język polski i przeniosły słuchaczy w tajemniczą kulturę żydowską. W świat cygańskich rytmów przeniósł festiwalową publiczność zespół Kałe Bała z pochodzącą z Czarnej Góry na Spiszu wokalistką, romską pieśniarką i poetką Teresą Mirgą. Na zakończenie z akcentem lokalnym wystąpił z muzyką łuku Karpat zespół z Tylmanowej - Tryptyk.
Gośćmi specjalnymi I Festiwalu Wolna Republika Ochotnicka byli Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz ks. Stanisław Opocki krajowy duszpasterz Romów. Korzystając z obecności gości Tadeusz Królczyk - prezes Zarządu FWRO rozszyfrował symbolikę festiwalowego loga. - Nasze logo to rozeta góralska, składająca się z siedmiu mniejszych rozet. Symbolizuje ona siedem dni tygodnia, utrzymana jest w kolorystyce wszystkich
kultur, które niegdyś zamieszkiwały Ochotnicę - żydowskiej, romskiej,
polskiej, góralskiej i wołoskiej i przez wspomniane wcześniej siedem dni
w tygodniu społeczności te, niezależnie od religii, żyły i
współpracowały ze sobą w zgodzie.
Festiwal Wolna Republika Ochotnicka odbył się w Ochotnicy Górnej po raz pierwszy. Zamierzeniem organizatorów jest powtórzenie tej "podróży muzycznej" w następnym roku.
reklama
reklama