Kto jest szczególnie narażony na oparzenia słoneczne? (art. sponsorowany)

Fot. 2021.08.23 21:03 / news / czytano 857 / opinie 0

Wakacje, dodatnie temperatury i wszechobecne słońce sprawiają, że znacznie więcej czasu chętniej spędzamy na zewnątrz. Zagraniczny wyjazd na wakacje czy po prostu weekend z rodziną na działce mają jednak ze sobą jedną wspólną rzecz, jaką jest zastosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Choć słońce w naszym życiu i zdrowiu odgrywa bardzo ważną rolę (m.in. stymuluje syntezę witaminy D), nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania ultrafioletowego może przynieść bardzo negatywne skutki. Jedne z nich, jak oparzenia słoneczne, staną się widoczne stosunkowo szybko. Pozostałe, jak szybsze starzenie się skóry czy zmiany nowotworowe, mogą dać o sobie znać znacznie później. Dowiedz się, jak zapobiegać oparzeniom słonecznym i kto jest na nie narażony.

Oparzenia słoneczne – co należy o nich wiedzieć?

Nasza skóra posiada naturalne mechanizmy obronne, które chronią ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jednym z nich jest barwnik melanina. Kiedy nasza skóra zostaje poddana ekspozycji na słońce, zaczyna bronić się, produkując większe ilości melaniny. Efektem tego procesu jest pojawiająca się opalenizna. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy z nas posiada inną ilość melaniny w skórze. Stąd niektóre osoby od razu opalają się na brązowo, a inne muszą najpierw zmierzyć się z zaczerwienioną skórą, a także pojawiają się u nich oparzenia słoneczne.

Osoby, które posiadajÄ… mniejszÄ… ilość melaniny w skórze, sÄ… szczególnie narażone na szkodliwe dziaÅ‚anie promieni sÅ‚onecznych. Do tej grupy zaliczamy dzieci, a także dorosÅ‚ych o bardzo jasnej karnacji. Oprócz tego na oparzenia sÅ‚oneczne narażeni sÄ… posiadacze skóry wrażliwej, skÅ‚onnej do podrażnieÅ„, a także osoby w podeszÅ‚ym wieku. 

Za oparzenia słoneczne odpowiedzialne jest przede wszystkim promieniowanie UVB, które nasz naskórek pochłania nawet w 90%. W przypadku niektórych osób nawet 15 minut ekspozycji na słońcu może spowodować oparzenia słoneczne, jeśli ich skóra nie jest odpowiednio zabezpieczona.

Oparzenia słoneczne – objawy

Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z oparzeniami słonecznymi, zdaje sobie sprawę, że nie jest to przyjemne doświadczenie. Do diagnozowania oparzeń słonecznych używa się 3-stopniowej skali. W przypadku oparzeń I stopnia pojawia się wyraźne zaczerwienienie, a także obrzęk i uczucie pieczenia. Skóra może stać się wrażliwa na dotyk oraz ból. Temu stanowi może towarzyszyć ogólne osłabienie, ból głowy, a do tego wymioty.

W przypadku poparzeń II stopnia ból staje się o wiele mocniejszy. Uczucie pieczenia staje się bardzo wyraźne i trudne do zniesienia, a oparzona skóra często pokrywa się bąblami, wypełnionymi płynem surowiczym. Ważne, aby pod żadnym pozorem ich nie nakłuwać ani nie wyciskać. Objawom często towarzyszy gorączka, silne osłabienie, a czasami nawet utrata przytomności.

Oparzenia III stopnia zdarzajÄ… siÄ™ stosunkowo rzadko, jednak w ich przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza, gdyż uszkodzeniu mogÄ… ulec wszystkie warstwy naskórka. 

Opalanie a krosty na twarzy

Opalanie i krosty na twarzy to temat, który bardzo często powraca każdego lata. Dlaczego? Wśród znacznej części osób w dalszym ciągu panuje błędne przekonanie, według którego opalanie ma dobroczynny wpływ na zahamowanie powstawania krost na twarzy, znanych także pod inną nazwą – trądziku. Zawsze warto pamiętać, że słońce nie leczy objawów trądziku, a co więcej, objawy te może znacznie bardziej nasilić!

To prawda, że opalając się, przy posiadaniu cery trądzikowej początkowo możemy zauważyć, że krosty na twarzy stopniowo zaczynają znikać. Niestety jest to chwilowe. Słońce rzeczywiście wysusza zmiany skórne i wyrównuje koloryt cery, tyle że równocześnie przesusza skórę i nasila łojotok, przez co po czasie objawy trądziku wracają ze zwiększoną siłą.

Warto pamiętać także o tym, że wystawiając swoją cerę trądzikową na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, narażamy ją nie tylko na szybsze starzenie, ale i wystąpienie przebarwień, które w przyszłości będą trudne do usunięcia. Dlatego też zawsze powinniśmy pamiętać o aplikacji odpowiedniego kremu z filtrem przeciwsłonecznym na naszą twarz.





Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij