25 lat Prac Pienińskich - jubileusz świętowano w Szczawnicy

Fot. AS 2016.05.10 08:31 / news / czytano 2695 / opinie 0

Spotkanie jubileuszowe z okazji 25-lecia wydawania rocznika popularno-naukowego, jakim są Prace Pienińskie, odbyło się w Szczawnicy w Jazz Barze Dworku Gościnnego w sobotę 7 maja.

Uczestniczyli w nim literaci, ludzie gór, przewodnicy, etnografowie, muzykolodzy, historycy, pisarze, kronikarze, poeci, przedstawiciele mediów - wszyscy, którzy z pasją oddając się pisarstwu, współtworzą periodyk pod wspomnianym tytułem.

Jego redaktorem naczelnym jest Ryszard Remiszewski, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek redakcji i współpracownik w czasopismach Na Szlaku, Gazeta Górska, Orawa, Gazeta Krakowska, Górska Gazeta Internetowa, Dziennik Polski, Polski Region Pieniny i innych; człowiek znany w regionie, autorytet w środowisku górskim i pisarskim.

- Prace Pienińskie ukazują się tak naprawdę od 27 lat. Zdarzyły się przerwy, stąd dzisiejsze obchody 25-lecia i wydany kilka miesięcy temu 25-ty tom Prac - mówił Marek Misztal, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Szczawnica.

Wśród obecnych w Jazz Barze osób znaleźli się flisacy z Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich oraz członkowie Ośrodka Kultury Turystyki Górskiej PTTK w Pieninach. Przybyłych na jubileusz gości Piotr Gąsienica przywitał tymi słowami: - Jest to trudne zadanie dla konferansjera witać was dzisiaj, bo spotykają się tu same znakomitości i trzeba by wymienić każdego. Witając wszystkich, zaznaczę przynajmniej obecność sekretarza Miasta i Gminy Szczawnica Tomasza Ciesielki, pani prezes PTTK Oddział Krościenko Barbary Szeli, Ewy Jaworowskiej-Mazur dyrektor Zamku Niedzickiego, Barbary Węglarz kustosz Muzeum Pienińskiego, Stanisława Chmiela wiceprezesa Stowarzyszenia Flisaków, prof. Ludwika Freya z małżonką, prof. Andrzeja Skorupy, Jerzego Kapłona dyrektora Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej.

Wśród osób, które nie mogły przybyć na spotkanie znaleźli się prof. dr hab. Jan Tyszkiewicz, dr Stanisław Michalczuk z okolic Piaseczna oraz autor przewodników o Pieninach i Tatrach Józef Nyka, któremu stan zdrowia nie pozwala już na podróżowanie. Wszyscy trzej przysłali stosowne listy z powinszowaniami. O początkach tworzenia się redakcji PP opowiedział sam Remiszewski. Wspominał Edwarda Moskałę, znanego działacza i autora przewodników. Wymieniał współtwórców tomów PP. Porównywał objętość pierwszego rocznika, który liczył 64 strony z ostatnim dotąd wydanym tomem "grubym" na 570 stron.

Prace Pienińskie stanowią kompendium wiedzy na temat Pienin i Spisza i ich związków z innymi regionami w Polsce i za granicą. Teksty w nich zamieszczane dotyczą różnych dziedzin nauki i sztuki w tym historii, turystyki, malarstwa i innych sztuk plastycznych, architektury, muzyki, geologii, geografii, etnografii, botaniki i całej przyrody, religii, poezji, piśmiennictwa, statystyk i wielu innych dziedzin życia człowieka.

Z okazji jubileuszu w dowód uznania za swoją pracę redaktor Remiszewski otrzymał moc prezentów i tort. Gremialnie odśpiewano "Sto lat". Wydarzenie uświetniły występy kapeli Jaworcanie oraz kobiecej grupy śpiewaczej z Golanki.

Autor: AS
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij