Awaria statku na jeziorze - ćwiczenia taktyczno bojowe

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.09.11 18:59 / news / czytano 2164 / opinie 0

Po raz pierwszy ćwiczenia odbyły się na Jeziorze Czorsztyńskim w Niedzicy. Scenariusz ćwiczeń "Jezioro 2015" przewidywał awarię statku, jego rozszczelnienie i tonięcie pasażera.

Dzisiaj w Niedzicy odbyły się ćwiczenia zorganizowane wspólnie przez Małopolską Komendę Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej i Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu. Do ćwiczeń zadysponowano grupy specjalistyczne z Małopolski: "Krakus 1" grupę powodziowo-ewakuacyjną , "Krakus 2" grupę powodziowo-pontonową i "Grupę Małopolska" specjalistyczną Ratownictwa Wodno-Nurkowego. W szkoleniu uczestniczyli także strażacy ochotnicy z Gminy Łapsze Niżne.

Założenia dzisiejszych ćwiczeń, jak relacjonuje mł. bryg. Piotr Krygowski, oficer prasowy KP PSP Nowy Targ były następujące: - Statek ulega awarii na środku jeziora, na nim znajdują się turyści, jedna z osób wypada za burtę i nie umie pływać, więc tonie. Drugie założenie dzisiejszych ćwiczeń jeszcze jest takie, że statek oprócz tego, że ulega awarii to jeszcze następuje jego rozszczelnienie, ponadto występują silne opady deszczu i silne rozlewiska zagrażające sąsiadującym budynkom mieszkalnym.
 
W takiej sytuacji najpierw na miejsce dysponowane są jednostki i środki z powiatu nowotarskiego a następnie na miejsce dojechać powinny grupy z całego województwa. Zgromadzeni mogli zobaczyć jak wygląda akcja ratownicza, ewakuacja osób ze statku, jak grupa płetwonurków poszukiwała osoby, która znalazła się "za burtą".
 
Podobne ćwiczenia organizowane są co roku, mają one różną skalę bowiem czasem są to ćwiczenia tylko powiatowe, czasem jak w tym roku, na skalę wojewódzką. Na Jeziorze Czorsztyńskim odbyły się po raz pierwszy. Poziom wody jeziora niestety nie pozwolił na przeprowadzenie ćwiczeń w lokalizacji statku wycieczkowego na jego środku.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij