Druhowie ze Szczawnicy, Szlachtowej i Jaworek uroczyście ale i w żałobie uczcili nadchodzący Dzień Strażaka

Fot. AS 2016.05.02 17:06 / news / czytano 3426 / opinie 0

Z okazji zbliżającego się Dnia św. Floriana - patrona strażaków - w kościele parafialnym w Jaworkach w niedzielę 1 maja miała miejsce uroczysta msza święta, którą koncelebrowali proboszcz szlachtowsko-jaworczańskiej parafii Tadeusz Wojciechowski i pochodzący ze Szczawnicy ks. Grzegorz Salamon. 

Od kilku lat fajermeni z tych trzech jednostek świętują Dzień Strażaka razem, a msze św. odprawiane są na zmianę w kościołach w Szlachtowej, w Jaworkach itd.

Tegoroczna msza, odprawiana w intencji strażaków z Gminy Szczawnica, mimo iż w odświętnej oprawie, przybrała też charakter żałobny. W sobotę 30 kwietnia okolicę obiegła wiadomość o śmierci zasłużonego druha z Jaworek – Jana Krzyśki. Krzyśko przez lata pełnił funkcję komendanta straży, był też prezesem jaworczanskiej jednostki. Z funkcji tej zrezygnował podczas ostatniego posiedzenia zarządu. Podczas poprzednich kadencji zasiadał w Radzie Miejskiej Szczawnicy. Ksiądz Salamon podczas homilii wspominał zmarłego Krzyśkę, jako społecznika i człowieka otwartego, gościnnego. Wobec zebranej braci strażackiej podziękował też druhom za ich ofiarność, bezinteresowność, odwagę.

W uroczystości wzięli udział druhowie ze Słowacji wraz z burmistrzem Spiskiej Beli, członkowie działającego przy OSP w Szczawnicy Zespołu im. Jana Malinowskiego i rodziny strażaków. Podczas mszy i ślubowania, które odbyło tuż po niej, przygrywała orkiestra dęta ze Szczawnicy. Rotę przysięgi strażackiej recytowała osobno młodzież, osobno starsi druhowie. Dla niektórych ślubowanie było okazją do odnowienia przysięgi strażackiej. Tradycyjny casptrzyk czyli huczny - okraszony sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi - przejazd strażackich samochodów ulicami Szczawnicy, Szlachtowej i Jaworek, odbędzie się w środę 4 maja.

Autor: As
Zdjęcia: AS
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij