I Zjazd Karpacki z Prezydentem i prezentacją grup górali

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.04.27 11:50 / news / czytano 4406 / opinie 0

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę z uczestnikami I Zjazdu Karpackiego w Ludźmierzu. Na scenie Domu Podhalan prezentowały się grupy górali polskich, w tym Spiszacy i Górale Biali z Łącka.

Zjazd Karpacki to przede wszystkim inauguracja tegorocznego sezonu pasterskiego. - Tradycja pasterstwa to podwaliny kultury góralskiej i polskiej - mówił podczas zjazdu Andrzej Skupień prezes Związku Podhalan w Polsce. Na scenie Domu Podhalan o podobieństwach i różnicach polskiej góralszczyzny mówili przedstawiciele czterech zespołów: Podhalanie z Ludźmierza, Górale Śląscy, Spiszacy - górale na Spiszu polskim skupieni przy oddziale ZP w Łapszach Niżnych oraz Górale Biali z Łącka. Każda z prezentacji wzbogacona była śpiewem, muzyką i tańcem.
 
Sobotnie seminarium było pierwszym z przewidzianych na ten rok. Kolejne dwa zaplanowane zostały na wrzesień i i grudzień br.

Bronisław Komorowski pogratulował organizatorom zjazdu, który nawiązywał do podobnego - historycznego sprzed 80 lat, w którym wtedy brał udział prezydent Ignacy Mościcki. - Góry zawsze ludzi łączyły. Z jednej strony góry to były szańce, ale góry tworzyły także wielki szlak, którym wędrowały różne ludy, kultury i religie - mówił Prezydent. Żartował również , że jeśli chodzi o tradycyjną dużą rodzinę to mógłby zostać góralem. Następnie Prezydent odpalił symboliczną watrę i udał się z wizytą do ludźmierskiego sanktuarium Matki Bożej. W niedzielę w ludźmierskich uroczystościach wzięła udział żona prezydenta RP Anna Komorowska, która złożyła wiązankę kwiatów przed pomnikiem Jana Pawła II w ogrodzie różańcowym.
 
Impreza objęta była honorowym patronatem Prezydenta. Sobotnie seminarium prowadził Piotr Gąsienica ze Szczawnicy, gawędziarz, poeta ludowy i dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury a także Członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij