Mali Maniowianie mają 25 lat

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2019.02.03 16:15 / news / czytano 836 / opinie 0

Spędzają ze sobą mnóstwo czasu, co zresztą widać bo z twarzy nie schodzi im uśmiech, a bycie razem sprawia sporo satysfakcji i daje radość. Zespół Mali Maniowianie świętuje w tym roku jubileusz 25-lecie.

Obchody rozpoczęli od wspólnej modlitwy podczas Mszy świętej w Maniowach. Następnie spotkali się w sali remizy OSP, by wspólnie powspominać, zatańczyć, zaśpiewać i podziękować. To co ich łączy to niezapomniane chwile, ciekawe okoliczności, wspólne wyjazdy, przyjaźnie i małżeństwa zespołowe, a przede wszystkim wspomnienia. Zespół rozwija się i angażuje coraz to młodsze pokolenie w kultywowanie swojej góralszczyzny.
 
Zespół Mali Maniowianie istnieje od 1994 roku, integruje dzieci z Maniów, Mizernej, Kluszkowiec, Czorsztyna i Huby. W jego działalność zaangażował się ówczesny wójt gminy Stanisław Wojtaszek, który zajął się organizacją i tworzeniem zespołu. Pierwszymi instruktorami zespołu byli regionaliści, członkowie i działacze Związku Podhalan - Maria i Stanisław Staszel. Opiekunem zespołu i kierownikiem organizacyjnym została Anna Wojtaszek. Zespół przyjął wtedy nazwę Mali Maniowianie, a za patrona objął sobie osobę proboszcza parafii śp. ks. Antoniego Siuda. 
 
Na pierwsze spotkanie przyszło ponad 100 osób, po kilku miesiącach pracy spośród nich zostało 60 dzieci, które zadebiutowały przed publicznością podczas festynu w Maniowach w tym samym roku. Obecnie w trzech grupach wiekowych zespół tworzy 65 członków, których przygotowuje Katarzyna Dobrzyńska (wychowanka zespołu) i Mateusz Buła.

Zespół do dziś kultywuje dawne zwyczaje i tradycje, takie jak chociażby w widowisku wesele góralskie, kolędowaniu po wsi.  Mali Maniowianie zdobyli w 2017 roku nagrodę Srebrne Kierpce podczas Tatrzańskiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Góralskich. 
 
Zanim na salę wniesiono tort przyozdobiony góralskimi koralami był śpiew, tańce i podziękowania dla osób, przyjaciół którzy przez 25 lat wspierają i pomagają zespołowi.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij