Ochotnica MTB 4 Towers - cztery wieże zdobyte, a łatwo nie było

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2017.08.22 08:54 / news / czytano 4461 / opinie 0

Trzydniowy wyścig po terenach Gminy Ochotnica Dolna, w szczególności ścieżkach pieszo-rowerowych powstałych w ramach programu Enklawa Aktywnego Wypoczynku w Sercu Gorców nie należał do łatwych. Na zawodników czekało wiele niespodzianek, a i pogoda w ostatnim dniu zmagań zadbała o to, by zawodnicy mieli co wspominać.

Ochotnica MTB 4 Towers - to nowatorski pomysł na promocję ścieżek pieszo-rowerowych w gminie, a przede wszystkim wież widokowych na Lubaniu, Gorcu, Magurkach i Koziarzu. Tyle, że te cztery wieże trzeba było zdobyć rowerem. Wyścig rozpoczął się w piątkowe ciepłe popołudnie. Na pierwszą z wież - Koziarz w Beskidzie Sądeckim, zawodnicy na dystansach krótkim FUN i dłuższym PRO wyruszyli o godzinie 14.00. Drugi dzień wyścigu był znacznie trudniejszy. Oba dystanse to mordercze podjazdy i wysoka temperatura powietrza. Sobota należała do szczytów Gorc i Magurki. Z kolei niedziela i Lubań przywitał zawodników 6 stopniową temperaturą i deszczem. Oto relacja jednego z uczestników niedzielnego ścigania.

- Całą noc lało, temperatura rano 12 stopni, jest decyzja o skróceniu etapu. I bardzo dobrze, bo jechalibyśmy to pewnie z 6-7 godzin w tych warunkach. Szlaki rozmoknięte, często całą szerokością płynie wartki strumień. Drugi podjazd od Grywałdu to już wiatr, zacinający deszcz i temperatura na Lubaniu 6 stopni. Na górze informacja, że etap jeszcze bardziej skrócony i już jedziemy w dół do Ochotnicy. Na zjeździe telepie tak, że ciężko się utrzymać na rowerze. Na dole nie czuje rąk i nóg. Zjeżdżam spokojnie i delikatnie, bo można naprawdę się rozwalić. Szczęśliwie dojeżdżam do mety, Nie pamiętam tak ciężkiej przeprawy i jechać 33 km przez ponad 2:46 h. Masakra... Mogę tylko powiedzieć, że zaliczyłem pierwszą, legendarną już edycję Ochotnica 4 Wieże i jestem Finisherem!

Ochotnica MTB 4 Towers przeszła do historii. Co rusz słychać było pozytywne opinie zawodników i deklaracje o starcie w kolejnej edycji. Mniemać należy, że Ochotnica na stałe wpisze się w trasę maratonów MTB w Polsce. Zwycięzca wszystkich etapów na dystansie PRO Maciej Ficek zadeklarował już udział w kolejnej edycji maratonu.

Lokalny samorząd na czele z wójtem Stanisławem Jurkowskim zadbał o zawodników. W sobotę oprócz sportowej rywalizacji w miasteczku rowerowym przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej odbywały się występy, słychać było też góralski śpiew i muzykę.

Najpierw na scenie zaprezentowali się uczestnicy obozu muzyczno-tanecznego Bemol z Krakowa, a następnie kapela Tylmanowianie z Tylmanowej. Po tym miłym akcencie, wójt gminy wraz z przewodniczącym rady gminy, wręczyli odznaczenia "Za Zasługi dla Gminy Ochotnica Dolna" osobom, które przyczyniły się do rozwoju kolarstwa i sportu na terenie gminy. Wśród odznaczonych znaleźli się: Pan Józef Olchawa, Pan Stanisław Niewiadomy (tata Katarzyny Niewiadomej - kolarki szosowej - przyp.red.), Pan Józef Jagieła, Pan Jan Brzeźny, Pan Andrzej Sikora.

Po przyjeździe ostatniego zawodnika na metę wyścigu na scenie odbyła się dekoracja zwycięzców II etapu. Po jej zakończeniu przed publicznością zaprezentował się Młodzieżowy Zespół Folkowy z Ochotnicy, zespół Luz Blues kapela z kopytem z Bukowiny Tatrzańskiej oraz połączone zespoły regionalne Spod Gorca i Nucicki. Całe popołudnie można było degustować specjały kuchni regionalnej. Degustacje przygotowali członkowie  Związku Podhalan w Ochotnicy Dolnej. Trasę trzydniowego wyścigu zabezpieczali druhowie z OSP Ochotnica Górna, OSP Ochotnica Dolna i OSP Tylmanowa. W dekoracji uczestników każdego etapu uczestniczyli członkowie połączonych zespołów z Ochotnicy Dolnej - Spod Gorca i Nucicki.

Wyniki klasyfikacja indywidualna generalna TUTAJ

Wyniki klasyfikacja par generalna TUTAJ

Więcej na stronie www. ochotnicamtb4towers.pl

oraz profilu FB TUTAJ

Organizatorem wyścigu był Maxmil Cezary Szafraniec współorganizatorem Gmina Ochotnica Dolna, projekt dofinansowano ze środków Gminy Ochotnica Dolna, oficjalna woda Naturalna Woda Mineralna Kinga Pienińska. Pieniński Portal Informacyjny sprawował patronat nad imprezą. Imprezę wsparło wiele firm i instytucji z gminy Ochotnica Dolna oraz sąsiednich terenów.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij