Prywatne szkoły w Szczawnicy? Na razie nie

Fot. Arch.pieninyinfo.pl 2015.12.16 21:10 / news / czytano 2428 / opinie 0

Szczawnicka Komisja Edukacji i Spraw Społecznych nie wydała opinii w sprawie zezwolenia na udostepnienie sal lekcyjnych dla szkół prywatnych w Publicznym Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera.

W ostatnim czasie o wynajem sal wykładowych wystąpiły dwa podmioty: Izabela Balińska zamieszkała w Jaworkach i Janusz Gumularz związany z Pienińską Szkołą Zawodową w Szczawnicy. Z pomysłem otwarcia liceum ogólnokształcącego wystąpiła Balińska. W założeniu w prywatnym szczawnickim ogólniaku mogłaby się uczyć jedna klasa o ogólnym profilu kształcenia. W kolejnych latach nauki uczniowie przygotowywaliby się do matury według wybranych rozszerzeń czyli z matematyki, historii, biologii lub z języka obcego. Gumularz z kolei jest za utworzeniem technikum, w którym działałoby kilka klas o różnych profilach.

W Szczawnicy działa szkoła zawodowa, w której kształci się młodzież w specjalnościach fryzjer, murarz, mechanik samochodowy, sprzedawca i kucharz małej gastronomii. W sąsiednim Krościenku działają technikum i liceum.

Podczas posiedzenia komisja nie wydała opinii, ponieważ na dzień dzisiejszy w szczawnickim gimnazjum wolna pozostaje tylko jedna sala. Nie wiadomo, czy szkoła muzyczna, która tymczasowo działa w gimnazjum, faktycznie przeniesie się do Jaworek w 2017 roku.

- Jeśli wynajmiemy salę lekcyjną którejś ze szkół prywatnych a pozostałe klasy się nie zwolnią, co zrobimy w kolejnych latach, kiedy liceum lub technikum będą miały nabór na następne roczniki? Kiedy pojawi się druga, trzecia klasa, jedna sala lekcyjna nie wystarczy – stwierdza burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda.

Zapytany o to, co prędzej może powstać, prywatne liceum czy technikum, mówi, że na dzień dzisiejszy tego nikt nie rozstrzyga.

Balińska ma już opracowaną wizję działania w Szczawnicy prywatnego liceum. Zebrała także potencją kadrę nauczycielską. Do spełnienia wszystkich formalności brakuje lokum. Uważa, że Komisja Edukacji i Spraw Społecznych nie wydając opinii, blokuje prywatną inicjatywę gospodarczą. Radnej spoza komisji Zofii Krępie zarzuca działanie na szkodę Szczawnicy. - Kiedy powstawało prywatne gimnazjum w Krościenku nad Dunajcem, radna Krępa podawała te same argumenty, co ja teraz. Obecnie blokuje projekt powstania nowej szkoły w Szczawnicy - mówi Balińska.

Autor: As
Zdjęcia: Arch.pieninyinfo.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij