Rok Szlayowski - Szczawnica w hołdzie Józefowi Szalayowi

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.01.07 23:14 / news / czytano 2126 / opinie 0

W 140 rocznicę śmierci Józefa Szalaya - założyciela, twórcy Uzdrowiska, Szczawnica przygotowała specjalną ofertę kulturalną. Przez cały 2016 rok, co miesiąc zaplanowano cykl imprez okolicznościowych i wydarzeń związanych z Rokiem Szalayowskim.

To będzie wyjątkowo ciekawy rok, bogaty w wydarzenia, wystawy, koncerty i imprezy plenerowe, a wszystko udokumentowane filmem.
 
Podczas dzisiejszej uroczystej sesji Rady Miejskiej szczawniccy radni przyjęli uchwałę ustanawiającą 2016 rok - Rokiem Szalayowskim. W sesji udział wzięli Konsul Generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kormendy wraz z Konsulem Węgier Sandorem Nedeczkym, Barbara Węglarz dyrektor Muzeum Pienińskiego im. J. Szalaya w Szlachtowej , samorządowcy, radni, kierownicy jednostek organizacyjnych, pracownicy urzędu i mieszkańcy.
 
Uroczystą sesję uświetniła prelekcja wygłoszona przez dyrektor Muzeum w Szlachtowej, która opowiedziała o osobie Józefa Szalaya wywodzącego się z narodu węgierskiego, jego rodzinie i historii założenia Uzdrowiska.
 
Następnie szczegółowy program obchodów i o pomysłach na cały rok mówił Piotr Gąsienica dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy. Przyjecie uchwały przez radnych rozpoczęło oficjalne obchody. Na 23. lutego zaplanowano Kulig Szalayowski w rocznicę urodzin Józefa Szalaya, w marcu w dniu imienin Józefa w Muzeum Pienińskim w Szlachtowej odbędzie się uroczysty koncert w ramach Dni Patrona, tam dowiedzieć się będzie również można więcej o prywatnym życiu twórcy Uzdrowiska. Tuż po Świętach Wielkanocnych delegacja ze Szczawnicy uda się na Węgry, do miejscowości z której wywodzi się ród Szalayów. Tam planowane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez mieszkańców Szczawnicy. Końcem kwietnia na inaugurację sezonu flisackiego i turystycznego w Małopolsce zaplanowano uroczysty spływ Przełomem Dunajca, na wzór spływów organizowanych przez Józefa Szalaya. Ponadto organizatorzy planują koncert i targi turystyczne na górnej płycie parkingu w Pieninach.
 
11 maja w rocznicę śmierci Józefa Szalaya, na cmentarzu obok kaplicy, odprawiona zostanie uroczysta mszą św. polowa. Po niej w Galerii Pijalni Wód Mineralnych przy Placu Dietla otwarta zostanie wystawa poświęcona Józefowi Szalayowi. Na czerwiec zaplanowano zabawę skierowaną do dzieci i młodzieży. Gra uliczna ma odświeżyć pamieć o tablicach szlayowskich. Przed tablicami szalayowskimi będą hasła i zadania do wykonania. Odgadnięcie hasła pozwoli przejście do następnego etapu gry. Na zwycięzców czeka nagroda pieniężna.
 
Okres wakacji to zaplanowane na 15-17 lipca Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowane cykliczne co roku w Szczawnicy, a podczas dni koncerty, wystawy, konferencje, degustacje wina i smaków węgierskich. Sierpień poświęcony będzie promocji wydawnictw związanych z Józefem Szalayem. 
 
We wrześniu organizatorzy pragną zachęcić i włączyć w obchody szerszą grupę mieszkańców Szczawnicy, z ulicy Szalaya któa jest jedną z głównych ulic miasta. Na wjeździe postawiona zostanie góralska brama, zaplanowano przemarsz ulicą i wspomnienie Józefa Szalaya na wysokości historycznego dworku szalayowskiego nad Grajcarkiem. W październiku koncert z okazji zakończenia sezonu flisackiego, w listopadzie będą trwały prace nad filmem, który będzie wspomnieniem wszystkich wcześniejszych wydarzeń, a  który w grudniu podczas uroczystej sesji kończącej Rok Szlayowski zostanie pokazany.
 
Adrienne Kormendy w krótkim podziękowaniu skierowanym do uczestników sesji podkreśliła, że Józef Szalay należał do tego pokolenia Węgrów, dla którego wyznawane wartości i ideały były w absolutnej harmonii z życiem. - Józef Szalay był bogatym człowiekiem, nie tylko w sensie posiadanego majątku, ale był bogaty w sensie tym, że miał aż dwie ojczyzny. On był i został Węgrem ale też został i był Polakiem do końca życia - mówiła konsul.

Podczas sesji powołany został też Komitet Honorowy Obchodów. Tytuły honorowych członków z rąk burmistrza Grzegorza Niezgody otrzymali Adrienne Kormendy, senator Jan Hamerski senator, Anna Paluch Poseł na Sejm, Kazimierz Zachwieja Przewodniczący Rady Miejskiej i Jan Sienkiewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.
 
W listopadzie 2015 roku Szczawnica złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wsparcie finansowe Roku Szlayowskiego na kwotę 263 tys. złotych. Wniosek jest już po dwóch pozytywnych ocenach.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij