Rusza konkurs - modelowe Schronisko Górskie Na Lubaniu

Fot. 2020.10.14 15:54 / news / czytano 348 / opinie 0

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłasza międzynarodowy, jednoetapowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny, którego celem jest uzyskanie najlepszego rozwiązania dla budynku modelowego Schroniska Górskiego Na Lubaniu.

Pasmem Lubania w Gorcach przebiega Główny Szlak Beskidzki „wyznakowany kolorem czerwonym”, gdzie na trasie od Krościenka nad Dunajcem do Turbacza (ok. 11 godzin marszu), nie ma obiektów stałych pozwalających na nocleg, wypoczynek czy też schronienie. W 1937 roku na tej trasie, na Samorodach pod szczytem Lubania (1211 m npm) wybudowano schronisko, które jednak w 1944 roku zostało przez okupanta spalone. Pozostały po nim tylko ruiny przyziemia z elementów murowanych z cegły i kamienia. W latach 1973 do 1976 PTTK wybudowało na Polanie Wyrobki, nieco poniżej szczytu Lubania, małe schronisko górskie, które w 1978 roku całkowicie spłonęło.

Wybudowanie schroniska będzie kontynuacją schroniskowej tradycji Lubania zainicjowanej w 1937 roku przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy, przyczyni się do racjonalizacji ruchu turystycznego, zmniejszając presję turystów na inne cenne przyrodniczo obszary. Całoroczny, usytuowany w partii szczytowej pasma obiekt, będzie także punktem obserwacyjnym, jego personel wspomagać będzie mógł administrację leśną w sygnalizowaniu zagrożeń w tym pożarowych i związanych z dewastacją środowiska.
 

Przypomnijmy. Plany odbudowy schroniska na szczycie Lubania w Gorcach pojawiły się już pod koniec 2012 roku. Wtedy to osiem samorządów, w tym Województwo Małopolskie, PTTK i Nadleśnictwo Krościenko n.D zadeklarowały poparcie dla budowy schroniska turystycznego na szczycie Lubania (1225 m n.p.m.) w paśmie Gorców na terenie Gminy Krościenko. Podpisy pod dokumentem złożyli wówczas wójtowie gmin: Ochotnica Dolna, Krościenko n.D, Czorsztyn, Kamienica, Łącko, Nowy Targ, wiceburmistrz Miasta i Gminy Szczawnica , Olaf Dobrowolski - nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko n.D,  w imieniu władz regionu deklarację podpisał członek Zarządu - Jacek Krupa oraz Jerzy Kapłon - skarbnik Zarządu Głównego PTTK. Wszyscy zadeklarowali wsparcie dla inwestycji w granicach swoich kompetencji. Od 2012 roku przedstawiciele ww. instytucji podejmują rozmowy i szukają najlepszych rozwiązań, niestety bez efektu i bez porozumienia. Być może inicjatywa Stowarzyszenia Architektów Polskich i PTTK przyniesie upragnione przez turystów i mieszkańców działanie.
Autor: mw
Źródło: mat,prasowe
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij