Ruszyły warsztaty budowy instrumentów pasterskich i nauka gry na tych instrumentach

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2017.10.24 18:29 / news / czytano 2625 / opinie 0

W poniedziałek w gminie Czorsztyn ruszyły wyjątkowe warsztaty. Dlaczego wyjątkowe? Dlatego, że projekt ma na celu uchronić od zapomnienia proste, ale jakże ciekawe instrumenty pasterskie, na których grali nasi przodkowie.

Czy muzyka podhalańska, pienińska, spiska, słowacka w której królują skrzypce i basy ma szansę na powrotu do korzeni, okaże się niebawem. Bo chyba nikomu przypominać nie trzeba, że nasi przodkowie od wieków zajmowali się wypasem owiec i bydła, nasza kultura ludowa związana jest z tymi zajęciami, a dawne instrumenty pasterskie zeszły na dalszy plan.

W warsztatach, które rozpoczęły się w miniony poniedziałek, udział weźmie 10 członków ludowych kapel z Polski i 5 ze Słowacji. Osoby te postarają się przywrócić dawną moc instrumentów pasterskich, powrócić do tradycji używania ich w wygrywanej muzyce, a przede wszystkim staną się instruktorami, którzy pasterską tradycję przekażą nowym pokoleniom.

Projekt przygotowany został wraz z partnerem po stronie słowackiej, obejmował on będzie zajęcia teoretyczne z historii i etnografii wprowadzające do tematu w Kluszkowcach, natomiast zajęcia praktyczne na Słowacji u partnera projektu. Po wytworzeniu instrumentów odbywała się będzie nauka gry na nich. 

Projekt zakończy się świętem instrumentów pasterskich, podczas którego usłyszymy melodie wypływające z trombity, rogu pasterskiego, dwojnicy, piszczałki wielkopostnej i dud podhalańskich. Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Całość projektu opiewa na kwotę ponad 19 tys. euro, wkład własny gminy to niecałe 2 tys. euro.

Warsztaty otworzył gospodarz gminy Tadeusz Wach, obecni byli także Anna Paluch Poseł na Sejm RP, Bogusław Waksmundzki członek zarządu powiatu nowotarskiego, Alojzy Lichosyt przedstawiciel Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, Jan Sienkiewicz prezes Polskiego Związku Flisaków Pienińskich, Janina Plewa była kierownik Gminnego Centrum Kultury inicjatorka projektu.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij