Tymczasowo przywrócona kontrola granicy w Pieninach

2016.07.04 11:21 / news / czytano 2591 / opinie 0

Od dzisiaj do 2 sierpnia br. zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych wracają kontrole graniczne.

Ograniczenie wprowadzone zostaje w związku z organizacją szczytu NATO w Warszawie oraz z organizacją podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
 
W trakcie tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej granicę RP można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Takich miejsc jest 285, w tym 260 na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 141, ze Słowacją – 60, z Niemcami – 48, z Litwą – 11.
 
W Pieninach granicę przekraczać można całodobowo na przejściach granicznych:
Niedzica - droga powiatowa nr 1639K
Sromowce Wyżne - w rejonie znaku granicznego nr II/114/1
Sromowce Niżne - w rejonie znaku granicznego nr II/105
Szczawnica-Leśnica - w rejonie znaku granicznego nr II/94
Szczawnica-Leśnica - w rejonie znaku granicznego nr II/91
Szlachtowa - w rejonie znaku granicznego II/83
Jaworki-Straniany - w rejonie znaku granicznego II/76
Jaworki-Litmanowa - w rejonie znaku granicznego II/71

Przywrócenie kontroli nie oznacza powrotu przejść granicznych i szlabanów. Kontrola realizowana będzie w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, czyli mobilnych terminali i tzw. schengenbusów. Są to pojazdy wyposażone w sprzęt i dostęp do baz danych, które umożliwiają funkcjonariuszom SG przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz zezwolić na sprawdzenie pojazdu, którym podróżują.

 W czasie trwania tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej obywatele UE, EOG oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana. Lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz jest dostępna na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, a działania dostosowane do realnego zagrożenia. Osoby i pojazdy będą typowane do kontroli na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby państw sąsiednich. W przypadku ustalenia osób, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lub dla porządku publicznego wydawane będą decyzje o odmowie wjazdu do naszego kraju.

Autor: Oprac. red.
Źródło: PPN
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij