Koncert wokalny w krościeńskiej parafii

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.07.28 11:10 / news / czytano 2789 / opinie 0

Wczoraj w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n/D odbył się kolejny koncert w ramach IV Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. Posłuchać można było muzyki organowej oraz śpiewu w wykonaniu muzycznego małżeństwa Agnieszki i Tomasza Kuków.

Agnieszka Radwan-Stefańska Dyrektor festiwalu w słowach rozpoczynających wczorajszy koncert podkreśliła: - Koncerty te obywają się w przepięknej górskiej pienińskiej scenerii, która tworzy niecodzienny kontekst. Kontynuacja rozpoczętego przed trzema laty wydarzenia kulturalnego, jakim stał się pomimo niedługiej tradycji nasz festiwal, jest możliwa dzięki życzliwości i współpracy ks. Henryka Homoncika proboszcza tutejszej parafii. 

Wielkim zaszczytem była obecność i gra jednego z najwybitniejszych polskich organistów prof. Andrzeja Chorosińskiego, wieloletniego rektora Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, kierownika Katedry Organów i Klawesynu.  Andrzej Chorosiński koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Korei Południowej i Japonii. Jego twórczość kompozytorska obejmuje koncert na organy i orkiestrę, muzykę kameralną, organową, chóralną i filmową, komponowaną na zamówienie m.in. Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi.

Agnieszka Kuk śpiewająca sopranem lirycznym, występująca w wielu koncertach muzyki operowej w Polsce oraz za granicą, spółpracuje z mediolańską Orchestra Lirico Sinfonica Idea Opus, z którą koncertowała w wielu teatrach Włoch. Występuje także, jako solistka, w koncertach muzyki oratoryjnej. Brała udział w koncertach przygotowywanych i prowadzonych przez znakomitego angielskiego dyrygenta Poul’a Eswood’a z towarzyszeniem orkiestry i kameralistów Capelli Cracoviensis. Współpracuje z teatrem poetycko-literackim „Stygmator”. Jest założycielką zespołu „Appassionata”, który wykonuje jej kompozycje. Wokalistka oddaje się również wykonawstwu poezji śpiewanej. Jej mąż - Tomasz zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich tenorów. Współpracuje z Operą i Operetką w Krakowie, a także Operą Narodową Teatru Wielkiego w Warszawie. Często występuje gościnnie w przedstawieniach premierowych na zagranicznych scenach operowych, m.in w Japonii, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Czechach. 

Obok utworów Johanna Sebastiana Bacha zgromadzona publiczność mogła posłuchać wczoraj kompozycji Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. W krościeńskiej świątyni słychać było też pieśń Ave Maria.

Patronat honorowy nad koncertami objęli J. E. Ks. Bp Wiesław Lechowicz oraz Krzysztof Faber Starosta Nowotarski. Festiwalowym koncertom w tym roku towarzyszy kwesta na rzecz ochronki powstającej z inicjatywy krościeńskiej parafii.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij