Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podsumowało miniony rok

Fot. 2014.01.18 16:23 / news / czytano 2007 / opinie 0

W roku 2013 ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR 802 razy prowadzili działania ratownicze. W górach doszło do 194 wypadków.

W górach doszło do 194 wypadków. Ratownicy GP GOPR przeprowadzili 64 wielogodzinne wyprawy oraz 103 akcje, zanotowano 27 interwencji przy lżejszych urazach. W góry 13 razy wzywano śmigłowiec ratowniczy. Niestety zanotowano 11 wypadków śmiertelnych. Latem przeważały urazy kończyn, zranienia, upadki przy uprawianiu różnych sportów ekstremalnych np. downhill czy paralotnie. Ratownicy także pomagali wyczerpanym turystom w objawami udaru słonecznego oraz zatruć. Zimą natomiast ratownicy najczęściej wyruszali do turystów, którzy zabłądzili w górach lub z powodu trudnych warunków nie mogli kontynuować dalszej wycieczki. Nie brak także było interwencji przy różnego rodzaju urazach. Liczba uczestników wypraw, akcji i interwencji: 927. Liczba osobogodzin uczestników wypraw, akcji i interwencji: 3375. Liczba wypraw, akcji i interwencji z udziałem psów: 9.
 
W minionym roku ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR przeprowadzili 608 akcji na stokach narciarskich. Ratownicy głównie interweniowali przy urazach kończyn, nie brak było także poważnych urazów (kręgosłupa, miednicy, uda) spowodowanych między innym zderzeniami narciarzy oraz niedostosowaniem techniki jazdy do warunków i swoich umiejętności. Cieszy fakt, że coraz więcej z nas jeździ w kaskach ochronnych, przypominamy, że dla dzieci poniżej 16 roku życia taka jazda jest obowiązkowa. W 1 przypadku konieczna okazała się ewakuacja za pomocą śmigłowca. Liczba uczestników wypraw, akcji i interwencji:1005. Liczba osobogodzin uczestników wypraw, akcji i interwencji: 669.
Autor: Oprac. red
Źródło: Grupa Podhalańska GOPR
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij