Ludzie, nie liczby – imiona nie cyfry – gimnazjaliści i licealiści z wizytą w Bełżcu

Fot. Arch. szkoły 2018.04.25 20:47 / news / czytano 1453 / opinie 0

Wizyta w Bełżcu okazała się trudną lekcją historii, którą każdy z nas zapamięta na długo - miedzy innymi takimi słowami uczniowie wspominają wyjazd do Bełżca – Muzeum i Miejsca Męczeńskiej Śmierci około 500 000 Ofiar Niemieckiej Zagłady.

17 kwietnia 2018 roku grupa uczniów z klas drugich Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D pod opieką Pani Joanny Majerczak wraz z licealistami z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego pod opieką dyrektora Pana Roberta Dębskiego w ramach projektu „Ludzie, nie Liczby – imiona nie cyfry -  upamiętnienie Żydów z  Krościenka nad Dunajcem, ofiar zagłady 1942, udała się do Bełżca – Muzeum i Miejsca Męczeńskiej Śmierci około 500 000 Ofiar Niemieckiej Zagłady.
 
Nie sposób opisać uczuć towarzyszącym zwiedzaniu muzeum. Streszczenie historii Żydów mieszkających w Generalnym Gubernatorstwie, przykłady nieludzkiego traktowania narodu żydowskiego oraz opis ich tragicznej śmierci na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Pod pomnikiem upamiętniających zamordowanych zapaliliśmy znicz – znak pamięci ofiar hitlerowskiej zbrodni. Wizyta w Bełżcu okazała się trudną lekcją historii, którą każdy z nas zapamięta na długo. W wyprawie do Bełżca towarzyszył nam inicjator projektu „Ludzie, nie Liczby” – imiona nie cyfry - upamiętnienie Żydów z  Krościenka nad Dunajcem, ofiar zagłady 1942, pan Dariusz Popiela – wicemistrz Europy w kajakarstwie górskim w slalomie K1, olimpijczyk    z Pekinu 2008, który zrelacjonował historię, kulturę oraz zajęcia Żydów mieszkających na terenie Krościenka - wspominają wyjazd uczestnicy.
 
Celem projektu w którym biorą udział uczniowie jest przywrócenie pamięci o Żydach zamieszkujących Krościenko n.D do czasu wybuchu II wojny światowej. 
 
Już 17 czerwca na terenie żydowskiego cmentarza w Krościenku n.D zostanie odsłonięty symboliczny pomnik w kształcie pękniętej macewy na której widnieć będą imiona i nazwiska zamordowanych miejscowych Żydów.
Autor: oprac. Uczniowie biorący udział w projekcie
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij