Sromowce Wyżne: Zmagania z Krosnem - relacja z warsztatów

Fot. Mateusz Bednarczyk 2016.04.10 19:47 / news / czytano 2851 / opinie 0

W ostatni piątek tj. 8 kwietnia 2016r. w malowniczej Regionalnej Izbie w Sromowcach Wyżnych odbyły się kolejne zajęcia tkania przy krosnach.

Pani Stanisława Krupa - mistrz tkactwa  z dużym przejęciem  opowiedziała uczniom o początkach swojej przygody z tkactwem.
 
Pani Stanisława od urodzenia mieszka w pod Trzema Koronami w miejscowości Sromowce Wyżne. Z zawodu jest krawcową. Tam też, w przepięknej scenerii Trzech Koron, dorastała otoczona ciepłem rodzinnego domu oraz lokalnej tradycji. Jedną z nich, którą parała się także jej babcia i mama było tkactwo na krosnach. Siedząc przy krosnach, kobiety w domu rodzinnym Pani Stasi niejeden wieczór spędziły na tkaniu kolejnych chodników, co stanowiło okazję także do wspólnych rozmów i opowieści. Teraz Pani Stasia swoje umiejętności przekazuje młodszemu pokoleniu.
 
Uczniami jej są Kinga Bańkosz i Joanna Pierwoła. Zajęcia polegały na nauce snucia na snuwadłach, nawijaniu na nawój oraz nabieraniu do nicielnicy. Jest to początek trudnych prac, które uczennice muszą dobrze opanować. Pani Stasia ubrana w dawny strój sromowski spokojnie i dosadnie  tłumaczyła i uczyła  jak to się wykonuje. Rezultatem nauki będzie zdobycie praktycznych umiejętności tkania na krosnach, co przyczyni się do ocalenia starej sztuki rzemieślniczej.

Zajęcia będą trwały do końca 2016r. Środki na ten cel przeznaczyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo kulturowe - Kultura ludowa i tradycyjna- zadanie MISTRZ TRADYCJI, o które skutecznie ubiegało się Stowarzyszenie LGD „ Gorce-Pieniny”.
 
 
 
 
 
 
Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2016-Dziedzictwo kulturowe –priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna.

Autor: Krystyna Kubik
Źródło: UG Krościenko n.D
Zdjęcia: Mateusz Bednarczyk
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij