Trwa tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w ZSZiP w Krościenku

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.10.21 22:22 / news / czytano 2660 / opinie 0

Tegoroczna kampania „Tygodnia dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2015” rozpoczęła się w piątek 16. października.

Jedną z atrakcji przygotowanych w ramach akcji to dzielenie się wiedzą i umiejętnościami uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek z Krościenka n.D z gimnazjalistami.

W dniu 20 października 2015 roku zaproszeni uczniowie z Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Kamienicy wraz z opiekunami panią Danutą Kalicińską oraz panią Iwoną Dominik uczestniczyli w warsztatach sporządzania i wypieku zdrowego chleba na zakwasie według domowej receptury. 

Dodatki, które uczestnicy mieli do wyboru, to między innymi ziarna siemienia lnianego, słonecznika, dyni sezamu, suszona żurawina i pomidory. Oprócz tych dodatków mogli skorzystać z ziół, tj. bazylii, cynamonu i oregano.
 
W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta młodzież uczestniczyła w przygotowanej przez uczniów prezentacji na temat Jak przygotować zakwas, rodzaje i typy mąki stosowane do wypieku chleba, wartość odżywcza i znaczenie pieczywa w kulturze. Gimnazjaliści mieli również okazję zobaczyć muzealne eksponaty wystawione w naszej restauracji „ Klasyczna”, stosowane do produkcji i wypieku pieczywa, przedmioty, którymi kiedyś posługiwano się w codziennym życiu. Cała zabawa zaczęła się, gdy młodzież własnoręcznie formowała bochenki chleba, różnego rodzaju bułeczki i podpłomyki z ciasta chlebowego. W czasie wyrastania i wypieku wyrobów gimnazjaliści piekli placki na blasze przygotowane z ziemniaków, kefiru, mąki i sody, które niezwykle smakowały z masłem lub bryndzą. Chleb podawany był z domowym smalcem z cebulką i skwarkami, masłem smakowym, bryndzą, miodem, konfiturami. Uczestnicy warsztatów otrzymali wypróbowane przepisy na różnego rodzaju chleb oraz bułeczki.

Naszym celem jest dotarcie do jak najszerszej grupy ludzi i uświadomienie im, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz propagowanie dobrego, naturalnego pieczywa. Mamy nadzieję, że to spotkanie wzbogaciło zaproszonych gimnazjalistów o nowe doświadczenie i pozwoliło im zrozumieć jak ważne jest spożywanie pieczywa sporządzonego na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami. „Tydzień Chleba w Szkole” jest okazją, by zastanowić się nad swoją dietą, uważniej wybierać produkty w sklepie, zacząć się troszczyć o swoje zdrowie. Kampania wzmacnia symbol chleba: jest to nauka szacunku do chleba oraz do ludzi, dzięki którym powstaje, motywacja do dzielenia się chlebem z innymi.
 
Zajęcia przeprowadziła nauczyciel Teresa Ptak.

„JEMY, BY ŻYĆ, A NIE ŻYJEMY, BY JEŚĆ”. 

 

Autor: Teresa Ptak / Oprac. red.
Źródło: ZSZiP
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij