Wrzesień 1939 w Dolinie Dunajca - promocja książki Dawida Golika w LO

Fot. Arch. szkoły 2019.04.17 15:39 / news / czytano 2630 / opinie 0

W piątek w Liceum Ogólnokształcącym w Krościenku n.D odbyło się spotkanie z Panem Dawidem Golikiem, autorem książki „Wrzesień 1939 w Dolinie Dunajca. 

Bój graniczny i walki nad górnym Dunajcem między 1 a 6 września 1939 roku”. Dawid Golik jest historykiem dziejów najnowszych. Napisał wiele książek i artykułów poświęconych działalności polskiego podziemia niepodległościowego w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Jest pracownikiem pionu poszukiwań i identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. W książce bardzo dokładnie omówiona została kwestia działań wojennych we wrześniu 1939 na pograniczu polsko - słowackim, w dolinie Dunajca oraz na terenie powiatów nowotarskiego, nowosądeckiego i limanowskiego. Autor przedstawił w niej walkę pododdziałów polskiej 2. Brygady Górskiej Strzelców wchodzącej w skład Armii „Karpaty” z jednostkami niemieckiej Dywizji Górskiej oraz wspomagającymi ją wojskami słowackimi. Zmagania zaczynają się starciami granicznymi w dniach 1-2 września, kończą zajęciem Nowego Sącza 6 września 1939 roku. Publikacja podzielona jest na sześć rozdziałów, w których zostały przedstawione w sposób chronologiczny wydarzenia na naszym terenie. Po spotkaniu istniała możliwość nabycia książki „Wrzesień 1939 w Dolinie Dunajca” z imienną dedykacją autora.

Organizatorem spotkania było nasze LO we współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.





Autor: Weronika Błażusiak
Źródło: LO Krościenko n.D
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij