Wymiana młodzieży z Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy ze szkołą Gnadenthal-Gymnasium w Ingolstadt

Fot. Arch. szkoły 2017.05.01 20:56 / news / czytano 3643 / opinie 0

Poniżej relacja z tygodniowego pobytu gimnazjalistów w Ingolstadt w Niemczech.

Wymiana międzyszkolna- dzień 1
23 kwietnia- o godz. 12-tej uczniowie Publicznego Gimnazjum w Szczawnicy rozpoczęli swoją podróż do Ingolstadt. Trwała ona kilkanaście godzin, ale wszystkim dopisywał świetny humor. Nikt nie mógł doczekać się spotkania z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej- Gnadenthal-Gymnasium.

Wymiana międzyszkolna- dzień 2
24 kwietnia o godz. 8.00 uczestnicy wymiany, pod opiekÄ… nauczyciela jÄ™zyka angielskiego MaÅ‚gorzatÄ… Oleś–Gagatek, ks. Piotra Dydo-Rożnieckiego i nauczyciela w-fu Jacka Pietrzaka dotarli do  Ingolstadt. Na miejscu czekali już na nich koledzy i koleżanki z niemieckiej szkoÅ‚y. MÅ‚odzież   powitaÅ‚  pan dyrektor (Vitus Lehenmeier), po czym wszyscy udali siÄ™ na wspólne Å›niadanie w stołówce szkolnej. NastÄ™pnie uczniowie zwiedzili szkoÅ‚Ä™ i uczestniczyli w zabawach integracyjnych oraz animacji jÄ™zykowej. Ok. godziny 11-tej polscy uczestnicy wymiany spotkali siÄ™ z  rodzinami, u których mieszkali przez nastÄ™pnych kilka dni. Po dÅ‚ugiej i wyczerpujÄ…cej podróży przyszedÅ‚ czas na zasÅ‚użony odpoczynek.

Wymiana międzyszkolna- dzień 3
25 kwietnia mÅ‚odzież  wzięła  udziaÅ‚ w warsztatach majÄ…cych na celu poznanie tradycyjnego taÅ„ca bawarskiego. Próby wymagaÅ‚y dużej koncentracji, ale w efekcie każdy nauczyÅ‚ siÄ™ typowych dla tego taÅ„ca kroków. Później przyszedÅ‚ czas na zwiedzanie miasta. Wszyscy zobaczyli atrakcje Ingolstadt: stary i nowy ratusz, koÅ›ciół NajÅ›wiÄ™tszej Marii Panny, budynek SzkoÅ‚y Wyższej- dawnej siedziby pierwszego uniwersytetu bawarskiego i wiele innych zabytków Starego Miasta. Po wspólnym obiedzie każdy sprawdziÅ‚ siÄ™ w zawodach sportowych na ogromnej szkolnej hali sportowej. Pomimo zmÄ™czenia uczniowie byli zadowoleni z aktywnie spÄ™dzonego dnia.

Wymiana międzyszkolna- dzień 4
26 kwietnia uczniowie uczestniczyli w animacji językowej i zabawach integracyjnych wraz uczniami szkoły niemieckiej. Po wspólnym obiedzie wszyscy zatańczyli jeszcze raz taniec bawarski, a następnie polscy uczestnicy wymiany zaprezentowali uczniom i nauczycielom szkoły niemieckiej tradycyjne tańce i piosenki góralskie. Później odbyła się bardziej oficjalna część spotkania. Koordynatorka wymiany polskiej podpisała wraz z dyrektorem szkoły niemieckiej porozumienie o polsko-niemieckiej współpracy szkół, co zaowocuje kolejnymi spotkaniami w przyszłości. Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy wymiany mieli okazję spróbować typowych bawarskich potraw podczas wieczorku bawarskiego, a następnie zatańczyć na dyskotece zorganizowanej przez uczniów szkoły niemieckiej.

Wymiana międzyszkolna- dzień 5
27 kwietnia- uczniowie rozpoczęli dzień podróżą do Monachium. Celem wyjazdu było zwiedzenie pałacu Nymphenburg- dawnej letniej rezydencji Wittelsbachów. Uczniowie zwiedzili budynek manufaktury porcelany, a także muzeum powozów, w którym zgromadzono pojazdy konne elektorów i królów Bawarii. Dzisiejszy dzień dostarczył uczniom wielu wrażeń.

Wymiana międzyszkolna- dzień 6
28 kwietnia mÅ‚odzież dokonaÅ‚a ewaluacji spotkania. Dyrektor szkoÅ‚y niemieckiej pożegnaÅ‚ swoich goÅ›ci z Polski, a nastÄ™pnie uczniowie pozostaÅ‚Ä… część dnia spÄ™dzili  u swoich niemieckich kolegów i koleżanek. Po spakowaniu siÄ™ i pożegnaniu o godz. 20.30 grupa polska wyjechaÅ‚a z Ingolstadt.

Wymiana międzyszkolna- dzień 7
29 kwietnia o godz. 12-tej zakończyła się podróż uczestników wymiany w Szczawnicy. Wszyscy byli zmęczeni podróżą, ale zadowoleni z minionego tygodnia.




Autor: Małgorzata Oleś - Gagatek
Zdjęcia: Arch. szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij