Co samorządy lokalne przygotowały dla pielgrzymów podczas ŚDM?

Fot. 2016.06.08 10:20 / news / czytano 2459 / opinie 0

Gmina Krościenko n.D oraz Miasto i Gmina Szczawnica pomogą w organizacji czasu wolnego dla uczestników Światowych Dni Młodzieży przebywających na ich terenie. Na ten cel przeznaczą po około 10 tysięcy złotych.

Gmina Krościenko n.D w ramach współpracy z parafią przygotowała i złożyła wniosek do konkursu ogłoszonego przez Województwo Małopolskie "MAŁOPOLSKA GOŚCINNA”.

- Na ten cel pozyskano 10 tysięcy złotych, wniosek jest pilotowany i rozliczany przez pracownika gminy przy udziale przedstawicieli parafii. Dotacja zostanie przeznaczona na organizację turystycznego zagospodarowania czasu wolnego dla ok. 100 - osobowej międzynarodowej grupy młodzieży przebywającej na terenie gminy - mówi Krystyna Kubik z krościeńskiego urzędu.

Młodzież z Ukrainy i Włoch skorzysta m.in. ze spływu Przełomem Dunajca, w planach jest wyjście na górę Błyszcz, przejazd dorożkami po terenie gminy, tyrolka przez Dunajec. Ponadto Gmina zobowiązała się do organizacji imprezy w Amfiteatrze „Pod Wierzbą” z udziałem zespołów i kapel ludowych, twórców ludowych. Uczestnicy ŚDM zaproszeni zostaną na warsztaty z twórcami ludowymi i spotkania z pienińskim folklorem.

Dodatkowo gmina opracowuje „turystyczną mapę pobytu” w języku włoskim dla pielgrzymów oraz wspólnie z parafią organizuje wolontariuszy na czas pobytu pielgrzymów.

W Szczawnicy natomiast samorząd zabezpieczył w budżecie kwotę  9 tysięcy złotych. - Władze miasta pomogły znaleźć sponsorów na pobyt, wyżywienie i atrakcje turystyczne dla grupy pielgrzymów. Ponadto Miejski Ośrodek Kultury zorganizuje program mający na celu zapoznanie gości z naszym regionem - zapewnia Tomasz Ciesielka sekretarz MiG Szczawnica.

Samorządy z Łapsz Niżnych, Czorsztyna i Ochotnicy Dolnej nie włączą się w organizację pobytu pielgrzymów na terenie ich gmin. Żadna organizacja społeczna ani parafia nie zwróciła się do nich o taką pomoc.

Polskie Radio poinformowało, że wojewoda małopolski Józef Pilch poinformował podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa poświęconej przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży, że rząd udzieli wsparcia finansowego gminom i powiatom, w których podczas ŚDM będą przebywać pielgrzymi.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca w Krakowie. Od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.
Autor: Oprac. red.
Źródło: mat.prasowe
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij