Rusza budowa 12 km ścieżki pieszo – rowerowej biegnącej brzegami Jeziora Czorsztyńskiego

2018.02.25 15:48 / news / czytano 1444 / opinie 0

Po wielu miesiącach niepewności i swego rodzaju „wojnie nerwów” do Urzędu Gminy Czorsztyn wpłynęło potwierdzenie uzyskania przez Gminę dofinansowania największej w historii Gminy inwestycji, jaką jest budowa ponad 12 km ścieżki pieszo – rowerowej biegnącej brzegami Jeziora Czorsztyńskiego od Huby po Czorsztyn.

Przypomnijmy, że Gmina złożyła do Urzędu Marszałkowskiego dnia 26 stycznia 2017 r. wniosek o dofinansowanie przedmiotowej inwestycji, jednak jego ocena wypadła negatywnie. Władze Gminy nie poddały się i jednak złożyły stosowny protest, który został uwzględniony.

Po roku starań Gmina Czorsztyn otrzymała dofinansowanie na budowę ścieżek pieszo - rowerowych wzdłuż brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Będą one budowane w dwóch odcinkach:
1. Odcinek pierwszy o nazwie Zatopiona Osada rozpocznie się od Huby do Mizernej. Zakres inwestycji na tym odcinku obejmuje:
- budowę trasy rowerowej, dwukierunkowej o szerokości 2,5 m oraz 3,0 m, o długości 
5, 75 km w miejscowości Maniowy.

Konstrukcja ścieżki oraz nasypy wykonane zostaną z kruszywa naturalnego, którego właścicielem jest Gmina, wzmocnione narzutem kamiennym u podstawy korpusu ścieżki, skarpy w nachyleniu 1:1,5 miejscowe wykonanie wzmocnienia podbudowy geowłókniną, podbudowa z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie o grubości około 20 cm, oraz miejscowo 15cm. Nawierzchnia ścieżki zaprojektowana z warstwy wiążącej AC16W o grubości 5 cm, oraz warstwa ścieralna o grubości AC8S 4 cm. Ponadto prace będą obejmowały:
- oznakowanie istniejącej drogi 1,56 km           

- budowę 5 Miejsc Obsługi Rowerzystów

- wzmocnienie korpusu narzutem kamiennym

- miejscowe umocnienie skarp płytami i siatkami stalowymi

- wykonanie oznakowania i zabezpieczenie wysokich skarp poręczami ochronnymi

- przebudowę 4 przepustów

- przebudowę 5 brodo przejazdów.

 2. Odcinek drugi o nazwie Czarna Dama rozpocznie się od Mizernej i zakończy się w Czorsztynie. Zakres planowanych prac na tym odcinku obejmuje:
- budowę trasy rowerowej, dwukierunkowej o szerokości 2,5 m oraz 3,0 m, o długości 6, 40 km w miejscowościach Mizerna, Kluszkowce, Czorsztyn.

- oznakowanie istniejącej drogi na długości 2,20 km,

- wykonanie kładki pieszo-jezdnej na potoku Mizerzanka na granicy m. Mizerna i Kluszkowce. Kładka wykonana jako konstrukcja jednoprzęsłowa, posadowiona na przyczółkach żelbetowych wzmocnionych mikro-palami, konstrukcja nośna z włókien szklanych wzmacnianych kompozytami z nawierzchnia z żywic, balustrady aluminiowe, szerokość użytkowa 3,0 m,

- wykonanie kładki pieszo-jezdnej na potoku bez nazwy na granicy m. Kluszkowce i Czorsztyn,

- przebudowę 1 kładki o konstrukcji stalowo drewnianej na potoku Kluszkowianka w miejscowości Kluszkowce,

- przebudowę 1 przepustu w miejscowości Kluszkowce,

- budowę 2 Miejsc Obsługi Rowerzystów (miejsca wypoczynku), gdzie znajdą się m.in. ławeczki, stojaki na rowery, tablica informacyjna,

- wzmocnienie korpusu narzutem kamiennym,

- miejscowe umocnienie skarp płytami siatkami stalowymi.

Orientacyjne koszty poszczególnych odcinków kształtują się następująco:

Odcinek ZATOPIONA OSADA: Całkowita wartość zadania: 7 042 708,62 zł w tym otrzymane dofinansowanie: 5 282 031,38 zł.

Odcinek CZARNA DAMA: Całkowita wartość zadania: 7 845 404,09 zł w tym otrzymane dofinansowanie: 5 884 052,99 zł.

Ostateczna kwota realizacji tej wielkiej inwestycji będzie wiadoma po rozstrzygnięciu przetargu, który będzie niebawem ogłoszony.
Źródło: UG Czorsztyn
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij